10.1.2016 13.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Fotoreportáž: Vltava v Praze z Letenských sadů
Spojení přírody, zajímavých historických objektů a netradičních výhledů na Vltavu nabízí procházka Letenskými sady. Portál Naše voda pro vás proto jako pozvánku připravil fotoreportáž, kterou si můžete prohlédnout na naší facebookové verzi. Foto – klikni zde!
Letenské sady tvoří rozsáhlý, druhý největší pražský park na levém břehu Vltavy. Základ současné podoby sadů položil počátkem 19. století baron Jakub Wimmer z Wimmersbergu, který v té době vlastnil většinu tamních pozemků, ty ale byly následně zásluhou pražského místodržícího ve 40. letech 19. století vykoupeny a následně došlo k osazení ploch několika tisíci stromy. K poslední významné úpravě Letenských sadů došlo na konci 80. let 19. století pod vedením Františka Josefa Thomayera.
Procházku Letenskémi sady lze zahájit u Národního zemědělského muzea, v jehož blízkosti stojí nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Byl zkonstruován v roce 1892 a od roku 1894 se nachází na místě, kde je dodnes. V Letenských sadech se nachází také mimo jiné Hanavský pavilon, novobarokní budova v blízkosti Kramářovy vily. Stavba byla původně postavena jako reprezentační pavilon Komárovských železáren pro pražskou Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891. Tehdejším majitelem železáren byl kníže Vilém Hanavský, podle něhož byla stavba pojmenována.
Možná nejznámější stavbou v areálu Letenských sadů je ale Bruselský pavilon vytvořený pro Světovou výstavu Expo 1958 v Bruselu. Pavilon vzbudil na výstavě velkou pozornost, proto bylo rozhodnuto o jeho demontáži a přenesení stavby do Letenských sadů. Po řadu let sloužil pavilon jako restaurace, v roce 1991 ale vyhořel. Dnes je objekt v majetku soukromého investora a sídlo v něm má reklamní agentura.
Procházka Letenskými sady skýtá mnoho výhledů na řeku Vltavu, v nichž v současné době brání méně než v průběhu roku opadané listnaté dřeviny.
Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
10.1.2016 13.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě