31.5.2021 9.57, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Fotovoltaická elektrána pokryje třetinu spotřeby ČOV v obci Nemile
ezmála třetinu celoroční spotřeby elektřiny v obecní čistírně odpadních vod v obci Nemile na Šumpersku pokryje nová fotovoltaická elektrárna, kterou na střeše čistírny vybudovala společnost ČEZ ESCO. Elektrárna ročně vyrobí 19 MWh elektrické energie. „Za dobu své životnosti uspoří na energiích přes dva miliony korun a přírodě ušetří 310 tun emisí oxidu uhličitého,“ sdělil dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Obec Nemile za fotovoltaickou elektrárnu zaplatí jednu korunu, elektrárna se podle Sobola splatí v průběhu 15 let provozu. Společnost ČEZ ESCO bude do té doby fotovoltaickou elektrárnu provozovat a zajišťovat její údržbu, zatímco obec bude elektřinu vyrobenou solárními panely vykupovat za předem dohodnutou cenu, což podle Sobola přinese vesnici s necelými sedmi sty obyvateli další úspory. „Ty budou znamenat stabilizaci cen za stočné pro obyvatele Nemile i sousední obce Jestřebí, která je na čistírnu odpadních vod také napojena,“ podotkl Sobol.
Fotovoltaické panely jsou na střeše instalovány v pěti řadách po deseti kusech a zabírají 110 čtverečních metrů, tedy téměř celou část střechy obrácenou na jih. Instalovaný výkon elektrárny je 19,25 kWp. „Samozřejmě nás těší všechny finanční úspory, ale v dnešní době se díváme stále více i na ekologickou stránku. Jsme rádi, že můžeme přírodě pomoci alespoň svým malým dílem,“ uvedl starosta obce Nemile Petr Šimek.
Elektráren na střechách obecních budov v posledních měsících podle ředitele ČEZ ESCO pro komoditní služby Martina Ludvíka rychle přibývá. „Zastupitelé si jako dobří správci obecního majetku začínají uvědomovat ekonomické i ekologické přínosy fotovoltaiky. A právě mnohé obecní objekty, například čistírny odpadních vod nebo domovy pro seniory, jsou ideálním místem pro instalaci fotovoltaické elektrárny, protože mají celoroční a konstantní spotřebu,“ podotkl Ludvík.
Fotovoltaické elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za posledních deset let více než 914.000 MWh ekologické elektřiny, čímž ušetřily 822.000 tun uhlí a zamezily vypuštění více než 875.000 tun CO2. Podle Sobola je čeká další rozmach. „Cena solárních panelů klesá, jsou mnohem odolnější proti rozmarům počasí a jejich účinnost výrazně roste, což bude znamenat snižování plochy potřebné pro zajištění dostatečného výkonu. Zatímco dříve se solární elektrárny budovaly na velkých pozemcích, teď budou stále častěji stačit střechy budov,“ upozornil.
Na střechách podle Sobola už vznikají i rozsáhlejší projety. Velká solární elektrárna bude instalována v areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání. Společnost ČEZ ESCO nyní projektuje největší českou fotovoltaickou elektrárnu za posledních deset let, která vznikne na střechách společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi.
Zdroj: ČEZ, ilustrační foto: wikimedia commons, F5ZV na francouzské Wikipedii
31.5.2021 9.57, Rubrika: Vodovody a kanalizaceAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace