19.2.2018 0.28, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Geologové chtějí zmapovat nevyužívané zdroje pitné vody Vysočiny
Jihlavská geologická společnost GEOMIN plánuje prověřit nevyužívané zdroje pitné vody na Vysočině, včetně opuštěných vrtů. Od starostů chce zároveň zjistit, jaké jsou jejich zkušenosti s čerpanou podzemní vodou a její kvalitou.
Projekt s náklady čtvrt milionu korun připravila firma ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou v Jihlavě (VŠPJ), jejíž studenti by měli obstarat dotazníkové šetření v obcích a pomáhat s průzkumem v terénu. Údaje ČTK poskytla firma a škola.
„Snažíme se vycházet vstříc zejména obcím, které měly v uplynulých dvou třech letech problémy se zajištěním vodních zdrojů,“ řekl jednatel firmy Geomin Jiří Šourek. Projekt Mapování rozvojového potenciálu vodních zdrojů v Kraji Vysočina se uchází o dotaci v programu Inovační vouchery zaměřeném na rozvoj spolupráce mezi podnikovou a výzkumnou sférou.
Na nedostatek srážek doplácejí hlavně obce závislé na podzemní vodě z menších hloubek. V horkém létě 2015 mělo podle zjištění kraje na Vysočině větší či menší problémy při dodávkách pitné vody nejméně 53 obcí a 18 místních částí. V dalších letech se potíže opakovaly. Podle vodárenských firem oslovených ČTK vloni klesla kvůli suchu vydatnost podzemních pramenů v celém kraji.
Ve spolupráci s VŠPJ se Geomin v průzkumu zaměří na další možné podzemní zdroje vody v krajině. „Zejména v lesních komplexech, které jsou na Vysočině velmi časté, chceme identifikovat potenciální oblasti pro zřizování skupinových zdrojů pitné vody, které by byly ochráněné před vlivy různých kontaminací,“ uvedl Šourek. Odborníci chtějí prověřit i využitelnost opuštěných vrtaných studní, jichž je podle vedoucího projektu Miroslava Žáčka v kraji celá řada.
„Studenti budou mít rozhodující část práce, a to jak při realizaci dotazníkového šetření v obcích, tak potom i při etapě terénního mapování, kdy budou podle GPS vyhledávat zdroje, které jsou zanesené v mapách,“ sdělila ČTK Libuše Měrtlová z VŠPJ.
Z výsledného přehledu by mělo být zřejmé, která místa Vysočiny jsou dobře zásobovaná pitnou vodou a kde naopak hrozí její nedostatek. Tam by podle odborníků bylo potřeba do budoucna zaměřit hydrogeologický průzkum.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto