8.9.2013 13.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Globální oteplování prý absorbují oceány. Není to pravda
Vzhledem k tomu, že realita nepotvrzuje dynamiku globálního oteplování tak, jak jí prezentují šiřitelé katastrofických scénářů, tvrdí nyní tito lidé, že oteplování absorbují oceány. Ani to ale není podle serveru osel.cz pravda.
Světové hladiny CO2 nedávno překročily 400 ppm. Podle alarmistických modelů by díky růstu CO2 měla přibývat v klimatickém systému kvanta energie. Ale nepřibývají. Kde jsou? Kam se podělo chybějící teplo (missing heat)? Klimatolog Kevin Trenberth spolu s dalšími „alarmisty“ tvrdí, že se tato energie schovává do hlubin oceánů, kde oteplování nepozorovaně probíhá dál. Alarmista Cook na svém webu Skepticalscience.com dokonce říká, že oteplování se po roce 1998 nikoli zastavilo, ale naopak zrychlilo. Jenom dnes většina oteplování jde nepozorovaně do hlubin moří. Autoři to zdůvodňují grafy, ze kterých to vypadá, že čím hlouběji v oceánu jdete, tím více se tam otepluje. Nad čímž zůstává rozum stát. Kudy se tam to teplo dostalo? Jestliže teplo proniká do moří z atmosféry napěchované skleníkovými plyny, teplo by přece mělo být největší u zdroje, tedy u hladiny.
Chyba je v tom, že autoři srovnávají hrušky a jablka. Porovnávají různé vrstvy oceánu, které jsou jinak silné. Alarmističtí klimatologové bez uzardění porovnávají tenkou vrstvu povrchu moří (0-100 m) se silnou vrstvou hlubokého oceánu (700-2000 m). A pak se hrozně diví, že vrstva, která má větší objem vody, má i větší obsah tepla. Pokud byste ale strčili teploměr kilometr pod hladinu, naměříte samozřejmě jak nižší absolutní teplotu i pomalejší tempo oteplování než u hladiny moře. Přesně jak zdravý rozum napovídá. Teplota v nějaké hloubce je něco jiného než energie v litru vody. Ještě více fascinující je ale názor autorů, že nárůst objemu tepla (heat content) v hlubinách oceánu po roce 1998 nějak souvisí s růstem skleníkových plynů v atmosféře po roce 1998. To není možné ze stejného důvodu, proč nejdříve vidíte blesk a teprve dlouho poté slyšíte hrom. Je tu časové zpoždění.
Současné teploty v hlubinách oceánu nijak nesouvisejí se současným klimatem. Je to zpožděný důsledek toho, co se s atmosférou dělo KDYSI dávno. Oceány mají totiž velkou tepelnou setrvačnost (thermal inertia). Ono trvá, než tam dolů to teplo doputuje. Je to zřejmé i z toho, že čím jdete do větší hloubky, tím větší zpoždění oteplování má.
– Na povrchu oteplování začalo v půli 70. let. Tak jako v atmosféře
– V hloubce 100-700 m se oceán začal oteplovat až kolem 1995. O generaci později
– V hloubce 700-2000 m se začalo oteplovat až kolem 2001.
Proč se alarmisté nepodivují, proč se hlubiny moří NEOTEPLOVALY v době atmosférického oteplování v 70. až 90. letech? Proč nehledají tehdejší „chybějící energii“? Ano, po roce 1998 skutečně vzrostl objem tepla v hlubinách moří. To je ale důsledek oteplování atmosféry, ke kterému došlo PŘED rokem 1998. Skvěle to vysvětlil Willis Eschenbach v blogu „The Layers of Meaning in Levitus“.
Pokud nevěříte, že oceány reagují s takovým zpožděním, přečtěte si něco o růstu hladin moří. Každý oceánolog vám potvrdí, že při oteplování hladiny moří stoupají, protože teplejší voda má větší objem. Dochází k tomu ale se zpožděním sto až dvě stě roků. Takže středověké teplé období (dle Moberg 2005) vrcholilo někdy kolem roku 1000 n.l., ale hladiny moří vyvrcholily až kolem 1150 n.l. (viz studie Grinsted a kol. Reconstructing sea level from paleo and projected temperatures 200 to 2100 AD).
Oteplování, které se záludně „schovává“ v oceánu, aby jednoho dne zákeřně „udeřilo“ jako nějaká příšera z hlubin? Bude zajímavé sledovat, zda se tato zápletka objeví i v Páté zprávě IPCC (tzv. AR5). Tonoucí se stébla chytá. První část AR5 – zabývající se velikostí a příčinami oteplování – má být zveřejněna koncem září 2013. Vzhledem k tomu, kolika chybami a skandály byla prolezlá ta minulá (Čtvrtá zpráva IPCC čili AR4, 2007), se čtenáři jistě už nemohou dočkat.
Mimochodem, náhlý skok v obsahu tepla oceánů (OHC) kolem roku 2003 je nápadný. Co se tehdy stalo tak mimořádného? Inu, to máte tak. V těch letech byla aktivována síť měřících bójí Argo. Ta nahradila starší XBT metodu měření (z lodí). Pokud různá data z různých zdrojů nesprávně sešijete dohromady, objeví se vám v grafu zub.
Zdroj: www.osel.cz, foto Naše voda – Nina Havlová, použitá literatura:
Willis Eschenbach. The Layers of Meaning in Levitus (Wattsupwiththat.org 10.5.2013) http://wattsupwiththat.com/2013/05/10/the-layers-of-meaning-in-levitus/
http://www.skepticalscience.com/guemas-attribute-slowed-surface-warming-to-oceans.html
http://www.skepticalscience.com/new-research-confirms-global-warming-has-accelerated.html
http://www.skepticalscience.com/Kevin-Trenberth-travesty-cant-account-for-the-lack-of-warming.htm
Alexander Ač. A předsa sa otepľuje (Blog SME, květen 2010) http://ac.blog.sme.sk/c/229612/A-predsa-sa-otepluje.html
Magdalena A. Balmaseda, Kevin E. Trenberth and Erland Källén Distinctive climate signals in reanalysis of global ocean heat content (Geophysical Research Letters, 2013) http://www.cgd.ucar.edu/cas/Trenberth/website-archive/trenberth.papers-moved/OHC_2013GL055587_article_14March2013_ss_wFigs_wAux.pdf
Global warming and ocean heat content. http://www.realclimate.org/index.php/archives/2011/10/global-warming-and-ocean-heat-content/
8.9.2013 13.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace