25.5.2014 9.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
V grantech na šetrné zacházení s vodou se rozdělí téměř milion korun
Celkem 16 projektů po celé republice by mělo přispět ke zlepšení současné situace nešetrného zacházení s vodou. Nadace Partnerství (NAP) je podpořila granty „Nestlé pro vodu v krajině“ o celkové částce 814 000 korun.
Jak přitom portál Naše voda informovala P.R. manažerka NAP Adéla Badáňová, díky projektům se například vrátí do krajiny tůně, ve školách a školkách zase vybudují úsporné systémy využívající dešťovou vodu k zalévání zahrad. Projekty by měly podle ní sloužit především jak inspirace pro veřejnost a v praxi ukázat, jak odpovědněji zacházet s vodou a jak jsou prvky zadržující vodu v krajině důležité. Konkrétné informace o grantech jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz.
O grant v maximální výši 100 tisíc korun se ucházelo celkem 68 žadatelů z řad obcí, škol, příspěvkových a neziskových organizací. Mezi šestnácti podpořenými projekty je šest zaměřených na obnovu tůní a péči o mokřady (v Jaroměři, Kamenci, Staré Vsi, Jeseníku nad Odrou, Jihlavě a Novém Městě na Moravě). Tyto prvky zadržující vodu v krajině jsou nepostradatelné, ať už z hlediska prevence poklesu hladiny spodních vod, možnosti neškodného rozlití povodně nebo podpory rozmnožování obojživelníků.
Prostřednictvím soustav na sběr dešťové vody zase na dalších šesti místech, zejména v základních a mateřských školách, ušetří pitnou vodu, kterou by jinak použili k závlaze přilehlých pozemků. Ve školce v Bohumilicích nebo ve škole v Jílovém u Prahy pak například plánují k záchytnému systému přidat i přírodní jezírko a nově vzniklé vodní prostředí využijí při výuce. Dva projekty – ve Starojické Lhotě a obci Křtomil – se zabývají obnovou zanesených studánek. Společně s místními obyvateli a dětmi chtějí obce prameny vyčistit, zastřešit a upravit jejich okolí doplněním laviček k posezení.
„Kromě konkrétních hmatatelných výstupů nám jde také o vzdělávání veřejnosti. Podpořili jsme proto projekt Veřejné přírodní zahrady v Suchdole, kde bude možné sledovat na pěti různých plochách – například trávě, štěrku a dlažbě – rozdíly v zasakování vody. Ekoinfocentrum v Jihlavě zase bude zemědělce a malé farmáře učit, jak šetrněji obdělávat půdu, aby se v ní zvýšilo množství vláhy,“ uvádí koordinátorka grantů Ivana Adámková z NAP. Nadace letos udělila granty Nestlé pro vodu v krajině již po třetí a v součtu na odpovědné hospodaření s vodou rozdělila mezi 41 projektů více než 2,3 milionu korun.
Kampaň „Nestlé pro vodu v krajině“ je společným projektem Nadace Partnerství a firmy Nestlé. Cílem projektu je hledání přírodě blízkých řešení, která by pomohla zadržovat vodu v krajině, předcházet riziku povodní i šetrně hospodařit s vodou. Nedílnou součástí konkrétních výstupů projektu je i zvyšování povědomí široké veřejnosti o možnostech zmírňovat problémy spojené s vodou v České republice.
Naše voda, ilustrační foto: NAP
25.5.2014 9.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Výletní loď Arnošt z Pardubic se chystá na jarní sezonu, jízdné patrně zdraží
Akt. 27.11.2024 11.15Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Krajský soud potvrdil v případě otravy Bečvy zproštění ředitele Energoaqua
Akt. 27.11.2024 11.13Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony