7.9.2018 10.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Greenpeace odebrali vzorky vody z Labe v Ústí, nyní hledají mikroplasty
Ekologisté z hnutí Greenpeace odebrali tři vzorky vody z Labe v Ústí nad Labem. Testovat budou přítomnost mikroplastů. Aktivita je součástí kampaně na snížení plastového znečištění. Jeden litr vody naberou členové hnutí ještě ve Hřensku před hranicí s Německem.
Cílem je upozornit spotřebitele na možnosti omezení úniku mikroplastů a apelovat na české výrobce outodoorového oblečení, z něhož tyto látky také unikají. Novinářům to dnes řekl Jan Freidinger z Greenpeace. Ekologové pošlou z Ústí do laboratoře v britském Exeteru tři litry vody odebrané v Neštěmicích před čistírnou odpadních vod, u ní a za ní, další litr bude z Hřenska. „Chceme analyzovat, jak to v českých řekách vypadá, je to náš první průzkum na toto téma. Posléze chceme odebírat i vzorky sedimentů a čistírenských kalů,“ uvedl Freidinger.
Vědci podle Freidingera spočítali, že průměrné stotisícové město vypustí denně asi 110 kilogramů mikroplastových vláken. „Výsledek je, že v oceánech pouze v horní vrstvě plave 1,4 trilionu plastových mikrovláken,“ uvedl Freidinger.
Mikrovlákna unikají mimo jiné při praní textilu. Cílem této části kampaně je podle Freidingera dát lidem jednoduchý návod, jak mohou sami odpady při praní snížit. „Je to praní při nižších teplotách, na krátký cyklus, používání tekutých pracích prášků,“ sdělil aktivista.
Několik vzorků odebrali lidé z Greenpeace už ve středu z Vltavy v Praze. „Důvody pro Prahu a Ústí byly pragmatické. V Praze sídlíme a k severočeskému kraji máme dlouholeté vazby spojené hlavně s těžbou uhlí, ale třeba v Ústí jsme před lety odbírali vzorky vody kvůli zjišťování přítomnosti alkylfenolů. Odstartovali jsme tím kampaň, která vedla až k omezením v jejich použití,“ uvedl Freidinger.
K boji proti používání plastů se nedávno připojila britská královna Alžběta II., která nařídila omezení používání jednorázových plastů na královském dvoře. V Česku se k iniciativně podle Greenpeace připojilo přes 130.000 lidí.
Zdroj: ČTK
7.9.2018 10.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině