4.5.2012 14.37, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Hašek předloží zákon zakazující těžbu břidlicových plynů
Představitelé lokalit, v nichž by mohla potenciální těžba břidlicových plynů v budoucnosti narušit mimo jiné tamní zásoby podzemních vod, se shodují s Asociací krajů ČR (AKČR) na potřebě těžbám zcela zamezit. Uvádí to na svých stránkách AKČR.
Zástupci lokalit postižených možnou těžbou břidlicového plynu v čele se starostou Náchoda Janem Birkem, starostkou Berouna Šárkou Endrlovou a Jiřím Malíkem z koalice STOP HF, jednali na uvedené téma dnes se zástupci AKČR a jejím předsedou Michalem Haškem. Výsledem jednání je společný záměr předložit návrh zákona, který by metodu hydraulického štěpení na území České republiky kompletně zakazoval. Zúčastnění se shodli, že potenciální ekologická rizika těžby jsou příliš vysoká a ministerstvo životního prostředí nepředložilo žádné věrohodné záruky potvrzující opak.
Odborníci upozorňují, že hlubinná těžba i samotné průzkumné vrty představují velké riziko pro životní prostředí i pro zdraví místních obyvatel. Hrozí kontaminace podzemních vod i znečištění ovzduší díky používaným nebezpečným chemikáliím i vážné zničení krajiny.„Považuji tento experimentální způsob těžby za naprosto nevhodný do našich podmínek,“ uvedl Hašek. „Proto tento návrh zákona zakazující těžbu břidlicového plynu předložím v co možná nejkratším termínu v poslanecké sněmovně jako svoji poslaneckou iniciativu“, dodává.
První velká vlna protestů se proti těžbě zvedla v Královéhradeckém kraji, kde průzkumné vrty měly zasahovat do chráněné oblasti včetně území, kde se nachází zásoby pitné vody pro 120 000 lidí. Vytrvalý boj místních samospráv i obyvatel rozhodnutí ministerstva o povolení těžby zvrátil.„Vítám, že máme nyní v Asociaci krajů silného spojence a budeme postupovat jednotně. Tento zákon zajistí, že to, co jsme posledních pár měsíců zažívali my, se nebude opakovat nikde jinde“, dodává Jan Birke. Ministerstvo životního prostředí zrušilo koncem roku vydané povolení k průzkumným vrtům v oblasti Náchodska, Broumovska a Trutnovska, ale ve hře jsou další lokality v pěti krajích, v celkové rozloze téměř 1700 kilometrů čtverečních, kde společnosti stále usilují o realizaci průzkumných vrtů. Tomu by měl tento návrh zákona zabránit.
Naše voda
4.5.2012 14.37, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony