13.10.2015 15.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy
Havrani už jsou v Česku, podle pranostik by mohla být tuhá zima
Ve Faunistické databázi České společnosti ornitologické (ČSO) (birds.cz) se v posledních dnech množí záznamy pozorování hejn havranů. Informoval o tom dnes ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Lidé přitom podle Vermouzka odedávna věřili, že brzký přílet havranů symbolizuje tuhou zimu. Ptáci však neumí předpovídat počasí. Jak je možné, že vzniklo toto spojení? „Havrani reagují na měnící se podmínky v místě jejich výskytu. Napadne-li vysoká sněhová pokrývka, nemohou najít potravu a vydávají se na cestu na jih,“ vysvětluje Gabriela Dobruská z ČSO. Havrani k nám přilétají ze severovýchodního směru, hlavně z oblastí Polska, Běloruska a Ruska.
Datum jejich příletu se v jednotlivých letech opravdu liší. „Od toho průměrného se odlišilo například v roce 2010, kdy havrani přilétli přibližně o 10 dní dříve,“ vzpomíná Dobruská. Ve stejném roce byla sice i neobvykle tuhá zima, ornitologové ovšem souvislost s časným příletem havranů nevidí.
Při pohledu na prosincové teploty za posledních 10 let, kdy 8 z 10 bylo nadprůměrných, se však nabízí otázka: Budeme jednoho dne na havrany čekat marně nebo u nás zůstanou pouze naši ptáci a desetitisícová zimní hejna nepřiletí? Zřejmě i toho se můžeme dočkat, neboť ptáci, havrany nevyjímaje, již na probíhající oteplování reagují a postupně posunují své areály rozšíření k severu.
Naše voda, ilustrační foto archiv
13.10.2015 15.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy
Aktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině