7.5.2014 8.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Historická vinice Šobes by se mohla dostat na seznam UNESCO
Vinařská společnost Znovín Znojmo chce dostat na seznam UNESCO jednu z nejstarších vinic v zemi, Šobes. Píše o tom deník Právo.
Právě fakt, že Šobes byl v nedostupném pohraničním pásmu, se pozitivně odrazil ve stavu přírody. Zásahy po listopadu 1989 byly uvážlivé, i proto, že se zachovalé krajině kolem řeky Dyje dostalo ochrany. K datu 1. července 1991 byl tady vyhlášen Národní park Podyjí. Jeho součástí je i vinice Šobes, asi dvanáct hektarů vinohradů na svazích výběžku, který svým meandrem obtéká Dyje. Patří mezi nejcennější u nás s tradicí pěstování vinné révy od středověku. Odborníci ji řadí mezi deset nejlepších evropských vinařských lokalit.
Znovín z necelých 12 hektarů vinice obhospodařuje deset, vlastních i pronajatých. O svou vinici přitom před třemi lety Znovín vedl právnickou bitvu. Vinařská společnost ji koupila v roce 1995 od Podmolí, v roce 2007 ale představitelé obce krok svých předchůdců zpochybnili.
„Vinice Šobes, kterou si dovolím nazvat ikonou moravského vinařství, má velmi specifické mikroklima a vína z této vinice jsou skvělá. Zápisem na listinu UNESCO bychom nejen zviditelnili Znojmo, ale hlavně bychom ochraňovali něco unikátního, něco, co má nevyčíslitelnou hodnotu,“ řekl Právu ředitel společnosti Pavel Vajčner. Je si vědom, že úkol je složitý. Mezi představením záměru a vlastním zápisem uplyne značná doba, třeba i deset let.
Zdroj: Právo (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
7.5.2014 8.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony