11.4.2019 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
O historicky první titul Adapterra Awards usiluje 25 projektů z 10 krajů
První ročník soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání klimatických změn, pokročil do další fáze. Informoval o tom David Kopecký z Nadace Partnerství.
Celkem pětadvacet přihlášených projektů z celé republiky nyní čeká na verdikt odborné poroty. Mezi přihláškami se potkávají městské a komerční projekty, ale i chytrá řešení na rodinných domech a v krajině Detaily k soutěži pořádané Nadací Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí nabízí web adaptaceroku.cz.
Inovativních příkladů se do pilotního ročníku Adapterra Awards sešlo pětadvacet. „Mezi přihláškami převažuje hospodárné využívání vody a jejích pozitivních dopadů na klima a mikroklima. I když se většina projektů zaměřuje na opatření v krajině, máme i značné množství projektů zaměřených na rodinné domy. Je to důkaz, že lidé začínají vnímat klimatickou změnu jako významné ohrožení, a připravují se na ni i osobně,” komentuje Michael Hošek, odborný garant soutěže.
Projekty, za kterými stojí radnice, nejčastěji sázejí na revitalizace nábřeží, zmírňování dopadů vln veder nebo netradiční parkové úpravy. Vedle obcí se svými řešeními přicházejí také soukromé firmy. „V soutěži se utká areál výrobní haly společnosti Železný ze středních Čech, který zadržuje dešťovou vodu v retenční nádrži a výparem tak pozitivně ovlivňuje okolní prostředí. Podobně přihláška společnosti LIKO-S ve Slavkově u Brna ukazuje, že i kancelářská budova může zapadnout do přírodního prostředí, díky výrobním halám obrostlým zelení a přírodnímu čištění vody,” vypočítává koordinátorka soutěže Ivana Bruchterová z Nadace Partnerství.
Další z přihlášených inovací ukazují, že také rodinný dům lze připravit na změny klimatu. „Demonstruje to dům v brněnských Židenicích, kde jeho majitelé kromě zadržování dešťovky a ozelenění střech nahradili propustným podložím i dlažební kostky nebo netradičně řešený dům z Prahy 7, jehož majitelé vsadili místo střešních tašek na kořenovou čistírnu vody,” uvádí příklady inovací v domácnostech Ivana Bruchterová.
Ve volné krajině se zase pozornost upíná na zadržování cenné vody v půdě a navracení života do míst, které byly například v minulosti decimovány člověkem. „Takzvaný model Zdoňov se zabývá celkovou obnovou dnes silně vysušeného regionu na úpatí Adršpašsko-teplických skal. Zároveň nabízí i návod a ověřené informace, které lidem mají pomoci s nápravou krajiny. Na severu Moravy zase na lokalitě, která byla v sedmdesátých letech minulého století odvodněna, vznikly Kozmické ptačí louky. Dnes jsou její tůně a různorodé louky bohatě osídleny ptáky, obojživelníky a chráněnými rostlinami,” představuje některá úspěšná řešení mimo města Ivana Bruchterová.
Porota složená z klimatologů, ekologů a vědců bude mít jasno o finalistech veřejného hlasování o cenu sympatie do konce července. Odborníci před vyhlášením většinu staveb navíc navštíví osobně. Vítězové si svá ocenění převezmou 4. listopadu na celostátní konferenci věnované adaptačním opatřením v Praze.
Kompletní seznam přihlášených projektů včetně anotací a fotografií ke stažení
Harmonogram soutěže:
Nyní: Odborná porota hodnotí projekty a osobně je navštěvuje.
- 7. 2019: Zveřejnění finálových projektů, které pokračují do hlasování veřejnosti
- 8. až 25. 9. 2019: Hlasování veřejnosti, z toho poslední týden 18. až 25. 9. 2019 tajné hlasování.
- 11. 2019: Odborná konference a slavnostní vyhlášení vítězů.
Zdroj a foto: (tůň pro zasakování vody Sušetice) Adapterra Awards
11.4.2019 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě