29.9.2015 8.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Hladina přehrady Orlík poklesla o devět metrů
O propastných devět metrů je hladina Orlické přehrady níž než obvykle. Připomíná to deník Mladá fronta DNES s tím, že tato skutečnost vadí rybářům, majitelům kempů i rekreantům. Hladina má navíc podle plánu Povodí Vltavy klesnout ještě o pět metrů.
Kde byla ještě před pár měsíci voda, dokládají pruhy usazenin na březích. Při pohledu od vody se zdají být až nepředstavitelně nahoře. Zvlášť absurdně nyní vypadají cedule s pokyny pro lodě. Jsou tak vysoko, že z vody, která je hluboko v soutěsce příkrých břehů, na ně mnohdy nemůže být ani vidět.
V zátokách, kde obvykle kotví lodičky, je nyní prázdno. Plovoucí kotviště leží vysoko na břehu a ze zátoky se dá k němu dostat jen po takřka horolezeckém výstupu. Podobně to vypadá i v Yacht Clubu Barrandov. Molo, jež lidi přivádí až k restauraci, leží smutně na suchu, lodě jsou nadivoko přivázané desítky metrů od původního kotviště. „Od července přístav Yacht Clubu Barrandov kvůli nízké hladině v podstatě neexistuje. Lodě jsme měli přivázané u břehů, jak se dalo. Negativně se to projevilo i na restauraci a ubytování, protože většina našich rekreantů jsou lidé s malými loďkami. Když je neměli kam dát, tak se na to pochopitelně vykašlali. Podobně jsou na tom všechny kempy a chatové osady,“ říká provozovatel Yacht Clubu Barrandov Petr Štěpánek. Na Orlíku podniká dlouhé roky, má tu jeden z největších přístavů, restauraci s penzionem a bungalovy.
„Úbytkem vody se přehrada zmenšuje, některé zátoky přestávají existovat. Obnažují se holé břehy s kořeny. Před 50 lety, když přehradu stavěli, měly podle pamětníků státní lesy dno kompletně vyčistit, ale jak je vidět, tak se tak nestalo. Jsou tam lesy pařezů, což pochopitelně není hezká pláž, kde by se člověk chtěl vykoupat. Jsou tam i blátivá místa. V některých zátokách dokonce vylézají rozvaliny staveb,“ uvádí Štěpánek.
Hladina Orlíka podle mluvčího Povodí Vltavy Hugo Roldána bude ještě více klesat. Každý den v nádrži ubývá 15 centimetrů. Každou sekundu přitéká 19 kubíků a odtéká 37 kubíků vody. „V současné době je hladina vodního díla Orlík na úrovni 339,20 metru nad mořem, což je o devět metrů níže, než na jaké úrovni bychom ji udržovali při běžné hydrologické situaci. V nejbližší době pokles zpomalí, neboť se bude hladina vodního díla Slapy po ukončení rekreačního období snižovat na obvyklou zimní úroveň. Nadlepšování odtoku Vltavy tak bude probíhat z této nádrže,“ avizuje Roldán. Povodí má v plánu upouštět Orlík o dalších pět metrů. Pak se budou vyprazdňovat Slapy. K zajištění minimálního odtoku Vltavské kaskády by se v případě potřeby mohl Orlík upustit o dalších pět metrů. To už by byla minimální hladina. „Pokud by sucho dále pokračovalo, snížil by se odtok z Vltavské kaskády na hodnotu přítoku tak, aby hladina dále neklesala. Pokud začne více pršet a přítok se zvýší nad minimální stanovený odtok, nádrže se začnou znovu plnit,“ vysvětluje Roldán.
Větší deště, které by přehrady naplnily, ovšem vodohospodáři neočekávají. Na ostatních jihočeských vodních dílech je situace příznivější. „Hladina je o něco níž, ale to v tomto období není nic neobvyklého. To platí pro Římov i pro Lipno,“ říká ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek.
Podle něj období sucha pokračuje. Z posledních dešťů se vody dostalo do řek jen minimum, protože krajina byla vyprahlá. „Na Lipně ubývá 400 tisíc kubíků denně, ale v zásobním prostoru máme 200 milionů. Lipno je v běžném režimu příprav na zimu, nedá se říct, že by to byla mimořádná situace,“ podotýká Zídek s tím, že problém by nastal, pokud by zima byla mírná a bez sněhu. „Na jaře by to pak bylo kritické, ale nepředpokládáme to.“
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda (současný stav)
29.9.2015 8.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě