17.1.2013 9.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace
U hostivických rybníků se zabydleli bobři
Rybníky v Hostivici se staly domovem ohroženého vodního savce, bobra evropského. Situaci nyní, jak píše deník Mladá fronta Dnes, zkoumají zoologové.
Množství okousaných kmenů a větví, které lemují soustavu rybníků v Hostivici u Prahy, podle zoologů svědčí o tom, že se zde usídlila samice bobra s mládětem. „Jde zatím o nejbližší zjištěný výskyt bobrů u Prahy,“ podotýká Aleš Vorel z České zemědělské univerzity.
Přírodovědci o bobrech v okolí hlavního města vědí už několik let. Nedaleko Hostivice, ve Svárově, byl první jedinec odchycen a opatřen vysílačkou již v prosinci 2009. V lokalitě se vyskytoval ještě v dalším roce, potom však zmizel. Další byl chycen vloni v Úholicích. Stálá známá populace je na Labi u Roudnice nad Labem a na Berounce u Skryjí. Podle vědců odtud bobr nejspíše přišel i do Hostivice. „Nebyl to jeden migrant, který by přišel na rybník a zas odešel. Evidentně tam zůstal, protože i teď tam jsou čerstvé pobytové známky, i když jasný hrad či hráze jsme nenašli,“ uvedl Vorel.
Hostivické rybníky obklopené dubovými lesy s olšemi a topoly patrně obývá matka s mládětem. Na jednom místě lze totiž najít ohlodanou kůru se stopami velkých a malých zubů. Přestože charakteristických stop, včetně pokáceného vzrostlého dubu, je kolem rybníka asi dvacet, na přítomnost druhého dospělého bobra jejich množství podle vědců zatím neukazuje.
Současná populace bobrůevropských na území České republiky čítá odhadem 4 500 jedinců a je dál na vzestupu. Bobři v naší přírodě nemají přirozeného predátora. Výjimkou jsou vlci v hraničních oblastech.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy
17.1.2013 9.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě