12.11.2016 5.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Houbařský rok na Znojemsku představuje na 150 druhů tamních hub
Houbaři začátečníci i poučení se mohou těšit na nové informace a desítky fotografií v právě vydané knize Houbařský rok na Znojemsku. Upozorňuje na to poslední zpravodaj Národního parku Podyjí (NP) Podyjské e-listí.
Tým pod vedením biologa Radomíra Němce v něm popsal na 150 druhů hub, které rostou v regionu. Knihu je možné koupit na pokladně Jihomoravského muzea ve Znojmě. „Druhy hub jsou řazeny tematicky do kapitol podle období převládajícího růstu, případně podle jiného pojícího tématu,“ popisuje Němec. V kapitole „Po kolenou pod rozkvetlými trnkami“ tak zájemci naleznou jarní smržovité houby, v kapitole „Kde tančily víly“ zase druhy rostoucí v čarodějných kruzích jako je čirůvka májovka nebo špička obecná. V kapitole „Pozdní sběr“ naleznou zase podzimní houby a v kapitole „Na štědrý den na houby“ se čtenáři dozví o zimních druzích. „Nechybí samozřejmě ani kapitoly o lanýžích a houbařsky atraktivních hřibovitých houbách,“ dodává Němec. Na počátku každé z kapitol je také recept, v němž hlavní roli hraje některý druh popisovaný na následujících stránkách.
Popisy hub doplňují barevné fotografie z regionu (většina fotografií je od Marka Čapouna a Radomíra Němce) a krátké texty s informacemi o stanovišti, na kterém houba roste. To vše je zpestřeno vybranými zajímavostmi nebo souvislostmi. Nechybí ani srovnání s podobnými nebo příbuznými druhy a v neposlední řadě jsou zařazeny fotografie mikrosvěta hub (fotografie Milana Šenkýře). Zdařilé jsou i perokresby, které celou knihou provází. V samostatných kapitolách jsou krátce nastíněny širší tematické souvislosti. Čtenáři se dozví, co to vlastně houba je nebo jak se rozmnožuje. Uvedena jsou také regionální specifika ovlivňující růst hub nebo informace o chemických látkách houbami produkovaných (léčivé a samozřejmě jedovaté houby).
Houbaři s hlubším zájmem o problematiku ocení pasáž věnovanou výzkumu hub na Znojemsku, dále stránky o regionálně významných a vzácných druzích nebo kapitolu „Výstavy hub v Jihomoravském muzeu“. V posledně jmenované kapitole je uveden seznam druhů, které je možné na podzim v regionu najít a objevily se tak na výstavách hub zdejšího muzea.
Kniha Houbařský rok na Znojemsku má 256 stran a jako autoři se pod ní podepsali Radomír Němec, Milan Šenkýř, Marek Čapoun.
Zdroj a foto: Podyjské e-listí
12.11.2016 5.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě