14.2.2022 15.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Hubáčková: Brzy budou vytipovány lokality k měření dopadů dolu Turów
V návaznosti na uzavření dohody o řešení vlivů těžby v polském hnědouhelném dole Turów se brzy uskuteční vytipování míst pro měření hluku a znečištění ovzduší v příhraničí. Polsko by také do pěti měsíců mělo dodat projekt pozemního valu. Na setkání s médii to dnes řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zlepší budoucí data z monitoringu v českém příhraničí i pozici obyvatel v případných sporech kvůli dopadům dolu na životní prostředí.
Hubáčková uvedla, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) nyní překládá podklady, které obdrželo od Polska, ohledně těžby v dole Turów, včetně jejího rozsahu a data z monitoringu, které Česko dříve nemělo. Podle ministryně se brzy také uskuteční setkání odborníků a vytipování míst pro měření hluku a kvality ovzduší.
„Pak se musí sejít odborníci a rozhodnout o vybudování dalších monitorovacích vrtů ve vztahu k sledování podzemních vod, hladiny podzemních vod,“ řekla. „Do pěti měsíců by nám polská strana měla předložit projekt zemního valu, který by měl sloužit ke snížení hluku. Tuto stavbu opět bude hradit polská strana,“ dodala.
Hejtman Půta zopakoval, že dohodu vidí jako správný krok, neboť dopady dolu na české území jsou realitou a místní chtějí znát stav životního prostřední, v němž žijí.
„Nikdy v minulosti Česká republika nevybudovala v blízkosti státní hranice u Uhelné ani u Frýdlantu žádnou měřicí stanici, kterou by dokázala Polsku dokladovat, že dochází k porušování jakéhokoliv parametru životního prostředí,“ řekl hejtman. Data z měření bude podle něj možné použít pro možná vymáhání nápravných opatření po Polsku. Potřebné podklady podle hejtmana nyní k dispozici nejsou, neboť měření dopadů dolu byla spíš provizorní.
„Dost často se mluví o ohrožení vodního zdroje (obce) Uhelná. To je asi nejvíce pravděpodobná věc, která může v budoucnu nastat,“ poznamenal Půta. „I proto je připraven projekt na propojení tohoto vodního zdroje s vodním zdrojem Machnín,“ řekl. Popřel informace, že by se měl přivaděč stavět přes Jizerské hory.
Smlouvu ohledně Turówu uzavřelo Polsko počátkem února s vládou premiéra Petra Fialy (ODS) a na základě ní poslalo Česku 45 milionů eur (zhruba 1,098 miliardy korun) jako kompenzaci za vliv těžební činnosti. Česko v návaznosti na to stáhlo žalobu u Soudního dvora Evropské unie.
Polsko podle dohody nerozšíří rozsah těžby v Turówě k českým hranicím a těžební jáma nebude prohloubena více než 30 metrů pod úroveň moře, pokud nebude dokončena podzemní bariéra, která má bránit odtoku podzemních vod z českých pohraničních měst, a prokázána její funkčnost, postaven zemní val a nebudou splněny požadavky na monitoring a zřízeny monitorovací vrty.
Důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu, která je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Příhraniční oblasti v Libereckém kraji si vedle úbytku spodní vody stěžují také na hluk či znečištění prachem.
Zdroj: ČTK,foto: wikimedia commons, Petr Vodička
14.2.2022 15.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě