19.3.2015 8.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Husineckou přehradu čeká oprava, kvůli které ji příští rok vypustí
Podruhé ve více než 75leté historii odkryje Husinecká přehrada na Blanici své dno. Píše o tom jihočeská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že se v příštím roce Povodí Vltavy chce pustit do rekonstrukce spodních výpustí.
Od roku 1939, kdy byla na řece Blanici dostavěna hráz Husinecké přehrady, měli lidé možnost vidět její dno jen jedenkrát – když se v roce 1961 na vodním díle stavěla úpravna vody. Od té doby původní koryto řeky mezi Prachaticemi a Husincem nikdo neviděl. Příležitost k tomu však bude v příštím roce. Povodí Vltavy totiž chystá opravu spodních výpustí přehrady a v souvislosti s ní také buď úplné, nebo částečné vypuštění celé nádrže.
„Na spodních výpustech jsou uzávěry, které pochází z doby stavby vodního díla a blíží se ke konci své životnosti. Proto se připravuje výměna těchto uzávěrů za nové. Pro realizaci akce je nezbytné upuštění vody v nádrži,“ konstatoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
V současné době podnik s úředníky, kteří mají na starost ochranu životního prostředí, projednává dvě varianty. Jedna z nich je úplné vypuštění nádrže, ta druhá potom počítá s jejím upuštěním tak, aby u hráze zůstávalo 5,5 metru vody. Za normálního stavu je hloubka v tomto místě pětkrát větší. „Znamenalo by to zachování zbytkového jezera o rozloze přes sedm hektarů,“ podotkl mluvčí. Zaplněná přehrada má přes 60 hektarů.
Podle plánu by měla oprava spodních výpustí trvat šest měsíců, tedy celou stavební sezonu v roce 2016. Postupně se opraví obě spodní výpustě, ale vždy bude omezena jen jedna z nich, aby nádrž plnila svou funkci neustále. Omezena nebude ani funkce bezpečnostního přelivu pro případ povodní. Z prázdné přehrady bude také možné odtěžit některé sedimenty, které se na jejím dně usadily. Podle měření z roku 2013 jich není vzhledem k rozloze mnoho. „Máme v plánu odtěžit asi tři tisíce metrů krychlových nánosů od horního konce nádrže,“ popsal Roldán s tím, že nyní se jedná o jejich uložení.
Na prachatický městský úřad zatím žádost o vyjádření k uložení odpadu nedorazila. „Nic takového ještě oficiálně nevíme. Pokud se ale něco podobného chystá, budeme se k tomu muset vyjádřit. I když by se mělo jednat jen o částečné odstranění nánosů, tak by takové množství zaplnilo tři stovky nákladních aut, a to není málo,“ zhodnotil Josef Starý z oddělení pro ekologii životního prostředí v Prachaticích.
Povodí Vltavy slibuje, že i když bude přehrada bez vody, průtok Blanice pod dílem se tím nijak výrazně nezmění. Obavy z vypuštění nádrže přesto mají sportovní rybáři z Husince. Těm totiž těsně pod hrází začíná chovný úsek revíru Blanice Vodňanská 5, ve kterém žijí chovní pstruzi a lipani, ale i některé zvláště chráněné živočišné druhy, například kriticky ohrožený mlž perlorodka říční. Její populace v Blanici je vůbec nejsilnější v celé střední Evropě.
„Podle informací, které mám, by se přehrada neměla úplně vypouštět a ani ryby v ní by se nikam neměly přesouvat, což by bylo pozitivní. Ale i kdyby se měl zachovat nějaký průtok, nikdo nemůže říct, jak bude pršet a podobně. Pokud by bylo málo vody nebo byla nějak znečištěná, mohlo by to život v řece pod přehradou negativně zasáhnout velmi silně,“ upozornil husinecký rybářský hospodář Milan Sucharda.
Stejně jako v době povodní, kdy přehrada láká značné množství pozorovatelů, se na pohled na vypuštěnou přehradu mnoho lidí těší. „Z rybářského hlediska to nebude dobré, protože nebudeme mít celou sezonu kde chytat. Ale jsem zvědavý, jak to pod vodou přehrady vypadá, protože podobu zatopených míst znám jen z vyprávění. Myslím, že se tam sejdou lidé s detektory kovů z širokého okolí, a já si tam určitě zajdu udělat pár fotek,“ řekl Petr Vodička z Prachatic.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
19.3.2015 8.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla