11.8.2016 15.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Hygienici mohou díky nové metodě lépe hlídat přírodní koupaliště
Hygienici mohou díky nové metodice lépe monitorovat přírodní koupaliště. Informovala o tom dnes ve svém zpravodajství ČTK.
Na vývoji metodiky spolupracoval Státní zdravotní ústav, Výzkumný ústav vodohospodářský a Technologická agentura ČR a pomůže aktualizovat seznam oficiálních přírodních koupališť a nádrží vhodných ke koupání. Spolu ní vznikla i webová mapová prohlížečka s informace o místech ke koupání. Technologická agentura podpořila projekt 1,8 miliony korun. „Vznikly nové metodické nástroje pro hygienickou službu, která na jejich základě identifikuje nové koupací vody. Zároveň vzniká specializovaný soubor map, který slouží jako podkladový materiál ke kompetentnímu rozhodování,“ uvedl předseda Technologické agentury Petr Očko. Hygienici díky nové pomůcce tak mohou lépe nastavit systém sledování, což přispěje k ochraně veřejného zdraví.
Podrobným mapováním a z dotazníkových průzkumů odborníci rovněž získali informace o počtech, chování a preferencích návštěvníků přírodních koupališť. Podle Petra Pumanna ze Státního zdravotního ústavu mohou výsledky pomoci při stanovení kritérií pro zařazení lokalit do seznamu přírodních koupališť. Výsledky projektu by mohli vedle hygieniků používat také pracovníci povodí a další, jejichž práce se dotýká přírodních koupališť.
Většina přírodních koupališť v Česku, které hygienici sledují, si koncem července udržela čistou vodu. Například v Pardubickém kraji je podle posledních odběrů vzorků většina přírodních nádrží stále vhodná ke koupání, výjimkou je rybník Rosnička na Svitavsku, kde bylo kvůli přemnožení sinic koupání zakázáno.
Sinice lze odhalit jednoduchým testem, při kterém se láhev naplní vodou z koupaliště a nechá se odstát. Pokud voda zůstane rovnoměrně v celém objemu zakalená nebo s kalem na dně, jsou v ní neškodné řasy. Sinice naopak vytvoří u hrdla lahve zelený kroužek. Lidé by se podle zdravotníků měli po přírodním koupání ale raději osprchovat.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (sinice)
11.8.2016 15.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě