16.7.2018 16.02, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Inspekce na Vysočině prověřuje odběry vody do vodních elektráren
Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. Jejich provozovatelé mají nastavené určité limity, aby v době sucha říční koryto pod jezem nezůstalo bez vody, řekl dnes novinářům ředitel inspektorátu Jan Panský.
Podrobnosti k těmto případům zatím inspekce nezveřejnila. Minulý rok uložila na Vysočině za všechny delikty poškozující životní prostředí 307 pokut.
Odběru vody vodními elektrárnami se inspekce v Česku věnuje několik let. „Ale letos je to skutečně velice výrazné,“ řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss. „I v době, kdy se stav vody limitně blíží hydrologickému suchu, i v této době mají subjekty tendenci z té řeky vzít jen proto, aby se jim točila turbína,“ uvedl.
Inspekci na odběry vodních elektráren podle Geusse upozorňují i vodáci. „Ti elektrárníci se na to už tady trochu adaptovali a dělají to tak, že třeba odebírají v noci,“ řekl Geuss. Doplnil, že inspekce se už kvůli tomu domlouvá i s energetickými firmami. „Abychom se dostali k tomu, že v době, kdy oficiálně není odebíraná žádná voda z toku, že se najednou v deset v jedenáct večer roztočí turbína,“ uvedl.
Havlíčkobrodský inspektorát dnes seznámil novináře se statistikami za minulý rok. Na Vysočině jeho inspektoři uskutečnili 1408 kontrol. Pokut při nich padlo 307. V právní moci je zatím 297 rozhodnutí o pokutách skoro za 9,4 milionu korun. V roce 2016 inspekce na Vysočině uložila 325 pokut za 11,3 milionu Kč. Meziroční pokles celkové výše pokut vykázala ČIŽP i celostátně. Podle Geusse tato data potvrzují trend rostoucí disciplíny u větších podniků.
Největší pokutu na Vysočině dostala loni firma Parplando za neoprávněné uložení odpadní zeminy v havlíčkobrodské Havířské ulici. Postih činil 800.000 korun. Druhou nejvyšší sankci, 520.000 korun, dala inspekce firmě Aquasys za nepovolené kácení dřevin na ploše nejméně 1400 metrů čtverečních a zavezení mokřadu.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě