25.8.2016 2.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Izraelsko-palestinské spory o vodu opět ožily
Palestinci žijící na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu si opět stěžují na vážný nedostatek vody. Informovalo o tom zpravodajství ČTK s tím, že z problému viní Tel Aviv, který však výtky odmítá a tvrdí, že Palestině dává dvakrát více vody, než bylo vyjednáno.
Odpovědnost Izraele v této věci nicméně naznačil vedoucí vodního programu Dětského fondu OSN, podle kterého je nedostatkem vody ohroženo až 35.000 Palestinců. Palestinci kritizují Izrael, že jim uprostřed parného léta brání v přístupu k cenově dostupné vodě, zatímco přilehlé židovské osady mají velké dodávky vody. „Cena krychlového metru (vody) pro místní obyvatele je dvanáctkrát vyšší než normální cena,“ postěžoval si předseda palestinské vesnické rady poblíž Hebronu. „Když je voda k dispozici, běžně stojí čtyři šekely (přibližně 24 korun) za metr krychlový, ale nyní stojí 50 šekelů (téměř 287 Kč),“ dodal. Podle Tel Avivu ale dostávají Palestinci dvojnásobné množství vody, než jaké bylo domluveno v rámci dohody z roku 1995.
Zástupce Palestinců řekl, že jim izraelské úřady nedovolily kopat k podzemním zdrojům vody. Tel Aviv vysvětlil svůj postoj tím, že neregulované hloubení studní by vážně narušilo hladinu podzemních vod. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí uvedl, že Palestinci se trvale odmítají sejít k diskusím o vodě nebo (spolu)pracovat na vyřešení tohoto dlouhodobého problému. „Palestinská obvinění jsou… prostě lživá. V rámci dohod z Osla jsme souhlasili se zřízením společné pracovní komise pro vodu. Bohužel, palestinská strana systematicky účast odmítá,“ řekl. Předseda Palestinského úřadu pro vodu potvrdil, že Palestinci zastavili jednání o vodě před pěti lety a jako důvod uvedl, že Izrael nepřestal s výstavbou osad na okupovaných územích.
Podle šéfa vodního programu Dětského fondu OSN (UNICEF) Izrael zabránil palestinským vesničanům ve výstavbě zařízení na zadržování vody. Tel Aviv prý také letos zničil 33 takovýchto zařízení postavených bez povolení. Nedostatek vody podle představitele UNICEF doléhá nejvíce na Palestince žijící daleko od měst, protože musí často platit vysoké částky soukromým firmám za dopravu vody do svých vesnic.
Zdroj: Reuters, ČTK, ilustrační foto (Mrtvé moře) Naše voda
25.8.2016 2.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace