10.4.2012 15.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jak je to s tvorbou cen vody a jakým způsobem lze ušetřit
Na základě dotazů čtenářů portálu Naše voda zveřejňujeme základní zásady tvorby cen vodného a stočného spolu s možnostmi, jak za poplatky za vodu ušetřit. Informace zde zveřejněné se týkají společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), tedy situace platné pro Prahu.
Pokud člověk užívá vodu pouze ze své studně, platí podle mluvčího PVK Ondřeje Pokorného společnosti PVK pouze stočné, které se vypočítává paušálem pomocí takzvaných směrných čísel, což je 35 kubíků (čili 35x 28,30 Kč/m³ včetně DPH) na osobu měsíčně. Pokud člověk také často využívá vodu k zalévání nebo napouštění bazénu, tak stojí za úvahu zřídit si tzv. vodoměr na zálivku (zřízení včetně montáže cca 5 000 korun). Podmínkou je minimální spotřeba 30 kubíků ročně. Zákazník pak platí pouze vodné 38,05 Kč/m³ včetně 14 procent DPH a je oproštěn od stočného 28,30 Kč/m³ včetně 14 procent DPH. Za každý kubík tak ušetří 28,30 koruny.
Cenu vodného a stočného je možné rozdělit do čtyř hlavních kategorií – náklady na výrobu, na distribuci, na odvádění odpadních vod a náklady na čištění. Samotné náklady spojené s výrobou vody nejsou ve srovnání s její distribucí tak vysoké. Praha má velmi členitý terén, je rozdělena dokonce do 160 tlakových pásem, a proto je distribuce nákladnější. Ve vodárenství obecně platí, že přibližně 70 procent nákladů jsou náklady fixní a je nutno je vynaložit bez ohledu na objem dodané nebo vyčištěné vody. Vůbec největší nákladovou položkou je nájemné, které stanovuje vlastník vodohospodářské infrastruktury. PVK jsou pouze provozovatelem, vlastníkem vodohospodářského majetku je hlavní město Praha a jeho správcem Pražská vodohospodářská společnost (PVS). V Praze nájemné představuje téměř 40 procent všech nákladů. Prostředky na investice PVS získává z nájemného, které mu PVK každoročně platí, jsou to částky kolem 1,6 miliardy ročně. Další významnou položkou jsou opravy, které jsou vzhledem ke stáří sítě a obecně vodohospodářského majetku čím dál nutnější.
Od počátku letošního roku platí Pražané za jeden kubík, tedy za 000 litrů vody 66,35 koruny včetně 14 procent DPH (tedy více o 9,88 procenta včetně 4 procent DPH oproti roku 2011). Jeden litr vody z vodovodu tak přijde i po navýšení pouze na 6,6 haléřů. V této ceně jsou veškeré služby spojené s výrobou a distribucí pitné vody a odváděním a čištěním odpadní vody. Při průměrné denní spotřebě vody na osobu zaplatí každý Pražan za vodu z vodovodu necelých 7 korun za den, což je cena dvou housek. (Jeden lístek na MHD v Praze stojí zhruba čtyřikrát tolik). Voda z vodovodu tak patří stále k nejnižším položkám ve spotřebním koši.
Cena vodného a stočného vzrostla o 5,88 %, hlavně vlivem nárůstu cen vstupních surovin, pohonných hmot, energií, služeb atd. K tomu se ještě připočítává zvýšené DPH, které od ledna vzrostla z 10 na 14 procent. I po růstu ceny zůstává vodné a stočné v Praze pod celorepublikovým průměrem, protože ve většině měst je cena přes 70 korun a v některých i přes 80 korun za kubík.
Kalkulace ceny vody byla provedena podle platných předpisů pro věcně usměrňované ceny (Cenový věstník MF ČR č. 1/2011). Cena bude jednotná jak pro domácnosti, tak i ostatní odběratele.
Další podrobnosti o cenách vody a možnosti šetření lze nalézt na webové stránce PVK – www.pvk.cz v sekci „Vše o vodě“ včetně vývoje cen vodného a stočného od počátku 90. let.
Naše voda, zdroj: PVK
10.4.2012 15.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace