4.9.2018 8.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Jak jsou na tom menší řeky v ČR s čistotou v porovnání s EU?
Obsáhlý článek na téma čistota vody v tocích v ČR zveřejnily Hospodářské noviny (HN). Část textu přetiskujeme, plné znění si můžete přečíst ve jmenovaném deníku v článku „Špína zkrocených řek“ na straně 10.
„České řeky v celkových hodnoceních ekologického nebo chemického stavu vycházejí vůči ostatním evropským zemím spíše jako horší průměr,“ upozorňuje Hana Prchalová z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. M. Vysvětluje, že srovnání je problematické, protože jednotlivé země se liší množstvím naměřených dat i počtem hodnocených ukazatelů. Prchalová má za Česko zpracování dat na starosti a přesvědčila se, že v některých státech se liší limity, co ještě považovat za dobrý stav.
V množství dusíku a fosforu ve vodě už se Česko nelepší, spíš stagnuje nebo se mírně zhoršuje. A tuzemské vody se také potýkají se znečištěním pesticidy. Podle zatím poslední zprávy o stavu vodního hospodářství z loňského roku trvale ohrožují například vodárenskou nádrž Švihov. Ta je zdrojem vody pro úpravnu Želivka, zásobující pitnou vodou Prahu. „Výskyt sinic je bohužel největší ve stejné době, kdy na polích vrcholí aplikace některých pesticidů. Sinice na Švihově lze v některých místech doslova sbírat lopatou,“ upozornil na nedávném semináři o kvalitě pitné vody na půdě Poslanecké sněmovny Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. „Kvalita surové vody se mění a velmi rychle klesá. Mnohde se dostává na hranici upravitelnosti,“ uvedl Pivokonský.
Zatím si s pesticidy i se suchem dokáže největší úpravna vody ve střední Evropě poradit – čerpá z velké zásobárny, která pojme kolem 266 milionů kubíků vody. Generální ředitel Želivské provozní Josef Parkán ale upozornil na možné změny v důsledku proměny klimatu: „Lze předpokládat, že pokud by nastalo intenzivní sucho, mohlo by dojít k významnému poklesu hladiny v nádrži a tím by mohla být negativně ovlivněna i kvalita vody z pohledu koncentrace některých látek, hlavně pesticidních ze zemědělských ploch.“ K odstraňování pesticidů v budoucnu přispěje její filtrování přes granulované aktivní uhlí. Tak se zachytí i další látky případně ovlivňující kvalitu vody.
K lepší kvalitě surové vody by mohlo pomoct zavedení takzvaného čtvrtého stupně čištění odpadních vod, známého například ze Švýcarska. Počítá se s ním zatím v připravované pražské čistírně odpadních vod. Sníží vypouštění zbytků léčiv, hormonálních přípravků a podobně.
Zdroj: Hospodářské noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.9.2018 8.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace