14.10.2013 8.53, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Jak se lovil Rožmberk
Od pátku 11. října do neděle 13. října proběhl i na našich stránkách avizovaný výlov největšího českého rybníka Rožmberk. Na akci byla přítomna i redakce portálu Naše voda, která se soustředila kromě výlovu také na tamní nabídku rybích specialit.
Těch mohli návštěvníci na místě ochutnat několik desítek druhů. Kromě klasických grilovaných ryb, uzených ryb, rybí polévky či kapřích hranolků mohli návštěvníci ochutnat, ale i na místě zakoupit například jihočeské kapří jerky, ojedinělý výrobek z třeboňského kapra, kapra, který nese od roku 2007 chráněné zeměpisné označení původu. V nabídce bylo i několik druhů rybích salátů, gulášů, řada uzenin z rybího masa nebo rybí karbanátky či řízky. Pokrmy z ryb na místě připravoval mimo jiné kulinářský mistr Evropy Jan Jakeš. Některé ze specialit jsme pro vás nafotili, stejně jako sobotní průběh výlovu a jeho atmosféru, fotoreportáž si můžete jako obvykle prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Tam stejně jako na webové stránce můžete také najít aktualizované termíny a lokality dalších připravovaných výlovů rybníků včetně prokliků na jednotlivé organizátory výlovů. Je praktické raději se před výpravou na výlov organizátorů dotázat, zdali se výlov opravdu uskuteční, a především pro rodiče s dětmi zjistit, zda spolu s výlovem probíhá i nějaký doprovodný program.
Rybník Rožmberk byl založen v letech 1584 až 1590 proslulým rybníkářem Jakubem Krčínem z Jelčan a v současné době má rozlohu 648 hektarů. Jde tak o největší český rybník, a proto je někdy nazýván „Jihočeským mořem“. Jeho hráz je dlouhá 2430 metrů, až 10 metrů vysoká a u paty 55 metrů široká. Šířka koruny je 11 metrů a je porostlá 150 až 400 let starými duby. Rybník měl původně rozlohu asi 1060 hektarů, díky tomu ale zaplavoval louky až na okraji Třeboně. Protože ale rybám se daří spíše v mělkých vodách, bylo později rozhodnuto hladinu Rožmberka snížit.
Stavbu Rožmberka plánoval již Štěpánek Netolický, ale bál se množství vody z povodí Lužnice. Jeho nástupce Jakub Krčín rybník realizoval a současně vybudoval Novou řeku, která se na takzvaném rozvodí odděluje od Lužnice, odvádí část vody z povodí Lužnice do povodí Nežárky a chrání tak rybník Rožmberk před velkou vodou. Objem zadržované vody je přibližně 6,2 milionu kubíků.
O tom, že je hráz postavena opravdu důkladně, svědčí i důkaz z doby nedávné – při povodních v roce 2002 Rožmberk zachytil desetinásobek (asi 70–75 milionů kubíků) svého objemu, rozlil se na plochu 2300 hektarů a uchránil tak povodí Lužnice od větších škod. Těleso hráze vyvázlo bez poškození, zle poničen byl bezpečnostní přeliv mimo hráz. Dá se tedy mluvit spíše o přehradní nádrži než o rybníku. Kvůli čistotě vody v Lužnici se rybník nesmí hnojit, jeho úrodnost je proto nižší, a tak se zde loví zpravidla ve dvouletých cyklech.
Kolem rybníka vede Naučná stezka Rožmberk.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
14.10.2013 8.53, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace