27.9.2018 7.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Jak vybrat správnou nádrž na dešťovou vodu
S čím dál tím delšími intervaly sucha, které se už nějakou dobu dotýkají také České republiky, je na místě uvažovat o alternativním využití vody. Jedním z řešení, které proti nedostatku vody bojuje, je nádrž na dešťovou vodu. Jaké jsou typy nádrží a jak vybrat tu správnou? Poradíme vám v článku.
Sezónní vs. podzemní nádrže
Nejjednodušším způsobem, jak zachytávat dešťovou vodu, je využití sezónní nadzemní nádrže, ať už z plastu nebo z kovu. Nadzemní nádrž nevyžaduje žádnou složitou instalaci ani údržbu, voda je ihned jednoduše k dispozici, má ale také nevýhody, které bohužel převažují nad pozitivy. Tím hlavním je kvalita vody. Dešťová voda vydrží v nadzemní nádrži kvalitní jen velmi krátkou dobu, proto ji lze v zásadě využívat pouze na zalévání zahrady, případně jiné venkovní práce. V období sucha je jí navíc obvykle nedostatek.
Výhody podzemních nádrží
Sofistikovanější variantou jsou podzemní nádrže na dešťovou vodu. Ty se umisťují do nezámrzné hloubky pod zem, čímž získávají svá hlavní pozitiva:
– Voda v uzavřené nádrži pod zemí nemusí čelit teplotním změnám a přímému slunečnímu záření, proto si udržuje svou kvalitu.
– Díky poměrně konzistentní teplotě ji lze využívat po celý rok, a to nejen na zalévání zahrady.
– Díky tomu, že se nádrže instalují po zem, nijak nenarušují estetický dojem z objektu a zahrady.
Jak vybrat správnou nádrž
Podzemní nádrže se vyrábějí z oceli, betonu, sklolaminátu či plastu. Ten je z hlediska instalace i údržby nejpraktičtější, protože nádrž z plastu je lehká a snadno se s ní manipuluje. Nádrže mohou být kulaté nebo hranaté, v závislosti na proporcích pozemku. Tím nejzásadnějším parametrem při výběru nádrže je ale samotné podloží, kam nádrž budete umisťovat. Rozlišují se tři typy:
– Dvouplášťové nádrže se volí do nestabilního podloží, kde se vyskytuje spodní voda nebo jílovitá či písčitá půda.
– Nádrže k obetonování se umisťují do skalnatého podloží nebo tam, kde je vyšší statické zatížení.
– Samonosné nádrže jsou určené do klasické stabilní půdy.
Objem nádrže vybírejte podle vytížení objektu. Vždy záleží na počtu lidí, kteří jej obývají, a jestli se jedná o rekreační nebo trvalé bydliště. V konkrétnější představě vám pomohou měsíční výpisy za spotřebu vody.
Využití dešťové vody
Denní spotřeba vody v domácnosti na jednoho člověka se pohybuje okolo 130 litrů a velká část z tohoto objemu vůbec nemusí být pitná. Efektivní využívání vody z nádrže tak výrazně ušetří spotřebu a zajistí větší nezávislost domácností. Dešťovou vodu můžete z podzemní nádrže bez obav využívat nejen na zalévání zahrady, ale také na splachování toalety, úklidové práce či praní v pračce.
Díky státnímu programu Dešťovka navíc můžete na pořízení a instalaci nádrže získat dotaci až 60 000 korun. Získáte tak větší soběstačnost a ušetříte až 50 % nákladů za vodu, aniž byste museli investovat vysoké částky v začátku.
Více informací na:
27.9.2018 7.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Významné zprávy