24.9.2018 0.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
Jak zabránit tání ledovců? Postavme stěny na mořském dně, říkají vědci
Bariéry postavené na mořském dně by mohly zastavit posuny ledovců a jejich tání a tím zadržet zvyšování hladiny oceánů. Tvrdí to vědci, kteří s nápadem, jak zmírnit jinak tolik diskutabilní globální oteplování Země, přišli. Píše o tom deník Guardian s odvoláním na časopis Cryosphere, zabývající se geologickými vědami.
Stavbou bariér z kamení a písku se může zastavit pohyb podmořských ledovců, které se pak rozpadají a posouvají do teplejších vod oceánů, věří vědci v tento zřejmě megalomanský nápad. Vyžadovalo by to obrovské úsilí, ale mohl by se tak podle nich získat nějaký čas na udržení současného stavu klimatu, tvrdí.
„Představujeme si to jako velmi jednoduché struktury, prostě hromady štěrku nebo písku na mořském dně,“ řekl Michael Wolovick, výzkumný pracovník na katedře geologických věd na Princetonské univerzitě v USA.
Bariéry by neměly být zaměřeny jen na to, aby zadržely pohyb ledovců, ale aby zabránily tomu, aby se spodnější teplejší voda dostávala pod ledovce. Nové výzkumy totiž ukazují, že právě teplejší spodní voda by mohla být příčinou tání mořských ledovců.
Takovéto stavby by znamenaly 30procentní pravděpodobnost zabránění tání ledovců v západní Antarktidě, složitější bariéry, které také vědci modelovaly, by pak znamenaly prý 70procentní pravděpodobnost zastavení tání ledovců.
Zdroj a grafika: The Guardian, European Geosciences Union
24.9.2018 0.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
V přírodní rezervaci Údolí Doubravy opravili naučnou stezku
Akt. 14.1.2025 10.30Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
MZe rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o živočišnou výrobu
Akt. 14.1.2025 10.10Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě