1.12.2017 15.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Komentář týdne
Jaké jsou aktuální impulsy pro vodohospodářství v příštích letech
Jedna spíše dobrá a jedna spíše špatná informace pro budoucnost vodohospodářství v ČR v následujících letech zazněly tento týden z národní i mezinárodní scény. Které že to jsou a co by mohlo být jejich důsledkem?
Začněme pozitivně, tedy odkazem na opakované vyjádření budoucího premiéra ČR Andreje Babiše, který deklaroval záměr snížit daňové zatížení vody prostřednictvím daně z přidané hodnoty (DPH) ze současných 15 na 10 procent. To by byl přitom krok, po němž vodohospodáři již několik let volají a vzhledem k tomu, že ceny vodného a stočného vnímá citlivě i spotřebitelská veřejnost, lze očekávat, že může jít o jeden ze slibů, který budoucí vláda pravděpodobně splní. I proto, že se k takovému kroku již dříve přihlásil jeden z klíčových mužů strany a budoucí vlády, tedy ministr životního prostředí Richard Brabec. Pokud by nicméně k poklesu DPH na 10 procent došlo, bude minimálně v období po takovém kroku pohlíženo na vodohospodáře jako na firmy, které by neměly zvyšovat ceny vodného a stočného, když jim stát ulevil na dani. Vzhledem k tomu, že by ke snížení DPH mohlo dojít už v roce 2019, bylo by vhodné se na takový krok s předstihem připravit.
Druhá zpráva, která je také na první pohled pozitivní a z hlediska dopadu především na přírodní zdroje vody v ČR v mnohém zásadnější, je Sdělení Evropské Komise k podobě a prioritám Společné zemědělské politiky EU po roce 2020. Komise totiž deklarovala úmysl zvýšit kompetence členských zemí v nastavení a prioritách zemědělských dotací, což je samozřejmě obecně správná myšlenka. V podmínkách našeho zemědělství to ale bude zřejmě znamenat další a zřejmě zvýšenou podporu velkým průmyslovým zemědělským a potravinářským podnikům, neboť jak budoucí premiér, tak budoucí ministr zemědělství jsou jejich reprezentanty. To by ovšem znamenalo ještě intenzivnější zemědělské hospodaření v krajině s negativními dopady na kvalitu půdy díky vodní erozi, a také na kvalitu zdrojů pitné vody. Na druhou stranu – v portfoliu rozsáhlých podnikatelských aktivit nového ministra zemědělství je i oblast čistíren odpadních vod, takže by mohl mít pro oblast kvality vody pochopení a nějakou odbornou erudici. Jak to ve skutečnosti v této oblasti s postoji nového ministra je a hlavně bude, by se přitom měli vodohospodáři aktivně a intenzivně v co nejbližší době zajímat, ideálně prostřednictvím nějaké pilotní konzultační schůzky s novým ministrem. I když se aktuálně nachází vodohospodářství v důležitém období tvorby cen vodného a stočného pro následující rok, bylo by žádoucí, aby setkání s ministrem proběhlo co nejdříve.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
1.12.2017 15.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Komentář týdne