21.7.2015 7.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
Jaro ožívá slaví — skončila již 10. sezóna
V letošním 10. ročníku projektu “Jaro ožívá” zaznamenaly děti z Evropy a Asie celkem 105 681 pozorování příletů pěti vybraných druhů ptáků. Informoval o tom ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.
“Děti ve 34 zemích Evropy a Asie i letos sledovaly přílet pěti vybraných druhů ptáků: čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy. Celkem přišlo na www.springalive.net 105 681 pozorování, Česká republika se umístila s 2550 pozorováními na krásném šestém místě. „Zatímco se začátkem léta Jaro ožívá pro děti v Evropě a Asii skončilo, děti v Africe na svoji sezónu, návrat ptáků do Afriky, teprve čekají,“ říká Gabriela Dobruská, koordinátorka projektu Jaro ožívá.
Letošní, 10. sezóna Jaro ožívá, se nesla ve znamení ptačích zahrad a balkonů. Její součástí byla i mezinárodní výtvarná soutěž Ptačí zahrada. „Děti nám poslaly své představy ideální ptačí zahrady. Na konci července proběhne slosování výherců, výherní obrázky budou během prvního srpnového týdne zveřejněny na webových stránkách Jaro ožívá www.springalive.net,“ oznámila Gabriela Dobruská.
A co si můžeme představit pod praktickou ochranou? Cokoli, čím ptákům pomůžeme. Od drobných úprav zahrady či balkonu, zabezpečení skel, instalací budek či krmítek, až po úpravy čapích hnízd nebo úklid rezervací. Pomoci může každý, kdo se do Jaro ožívá zapojí.
Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavých ptáků. Klíčovou součástí projektu je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky! Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá.
Projekt je na mezinárodní úrovni podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA), hlavním sponzorem projektu.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
21.7.2015 7.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzyAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině