9.5.2011 16.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Je membránová čistička z ČR budoucností čištění vody?
Společnost VÚN-Aquahoding představila prostorovou 3D membránovou čističku, která pomocí mikrosíta dokáže čistit i velmi silněkontaminovanou vodu. Zájem o čističku je z celého světa, především z míst, kde se potýkají s problémy s pitnou vodou.
Odborníci ze světa se jezdí dívat do zapadlého areálu v Krásně na Sokolovsku. Společnost VÚN-Aquaholding tady na silně kontaminované vodě z rašeliniště úspěšně testuje unikátní čističku. Čeští výzkumníci tu zkoušejí k čištění vody takzvanou prostorovou 3D membránu. Funguje jako síto, skrz které protečou jen molekuly vody bez nečistot. Navíc pracuje na fyzikální bázi, bez chemie. Snaží se odstranit i slabiny tohoto typu čističek, jako je vysoká spotřeba energie.
„Kdekdo nám teď nabízí spolupráci a peníze na zahájení výroby čističek. Dají se použít pro města, nemocnice i průmyslové závody,“ řekl šéf firmy Petr Carvan. Chlubí se, že zakázky z různých koutůplanety, kde pitná voda chybí, se jen hrnou. Několik prý chtějí koupit Arabové, zájem projevila vietnamská armáda, která zamýšlí filtrovat vodu z Mekongu.
Vedoucí Ústavu technologie vody a prostředí při pražské Vysoké škole chemicko-technologické Pavel Jeníček v tom zas takový průlom nevidí. „Membránovéčističky se už ve světě používají a jsou účinné. Jejich nevýhodou je poměrně vysoká spotřeba energie a kratšíživotnost,“ ohodnotil snahu firmy VÚN-Aquaholding, jež se kroměvýroby zabývá i výzkumem a vývojem v oblasti nanotechnologií.
Firma tvrdí, že tyto nedostatky se jí podařilo odstranit. Kdyby to tak vše skutečně fungovalo, byl by to zlom. Čistička by totiž v budoucnu mohla zlevnit cenu vody pro obyvatelstvo.
Alespoňtak to vidí Petr Carvan.
* Když jste poprvé vyčistil kontaminovanou vodu, napil jste se hned, nebo až po rozboru?
Hned. Membrána je mikrosíto. Proteče jen molekula vody.
* Kdo vám nabízí peníze?
Tak třeba jeden bankéř z Prahy přivezl PET lahve. V nich vodu smíchanou s ironem, hlínou, olejem, fridexem, močí. Do té neuvěřitelné hmoty nasypal sůl, všechno brutálně nalil do naší čističky a řekl: Jestli z toho uděláte pitnou vodu, tak vám půjčím 300 milionů eur. Byl vyřízený, když jsme kontaminovanou vodu přefiltrovali a tekla nádherně čistá. Dokázali jsme to.
* Čističku tedy začnete vyrábět?
Začneme. Přijeli za námi Arabové, kteří jich chtějí koupit spoustu. Přefiltrovanou vodu pili a chutnala jim. Je ozonizovaná, probublaná vzduchem a jsou v ní všechny potřebné minerály. Voda je opravdu čistá, jemná, chutná. I káva z ní voní až do třetí místnosti.
* Proč své zařízení testujete právě na rašeliništi?
Rašeliniště v Krásně nás zaujalo proto, že je tu voda tak špatná. Oslovila nás zdejší podnikatelka Ludmila Jílková. Přivezla vzorek vody s tím, že potřebuje pomoc. Zjistili jsme ale, že voda je tu 300krát horší než onen vzorek. To pro nás byla výzva.
* Existuječistička, která dokáže totéž, co ta vaše?
Na podobném principu zčásti ano. Ve světě se používá reverzní osmóza, která má ale velké množství odpadu, velký příkon, má krátkouživotnost a potřebuje partu inženýrů. My jsme vymysleli zařízení, které může ovládat i laik.
* Kde všude se dá čistička použít?
Pro nemocnice, města, průmyslové závody. A to i v řekách, jezerech, tůních, studnách, odpadních nádržích, čistírnách odpadních vod. Podařilo se nám zbavit vodu bakterií, které v Africe způsobují třeba říční slepotu. Už se na nás obrátila i ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba, která chce naše čističky v Kongu. Také armáda ve Vietnamu bude čistit vodu z Mekongu. Mají problém s pesticidy po amerických postřicích za války v 60. letech.
* Vy vlastněnevíte, kam dřív skočit.
Je fakt, že do Krásna jezdí neuvěřitelné množství lidí. Odborná veřejnost, zástupci lázní, provozovatelé bazénů, vodovodů, kanalizací.
* Tvrdíte, že návratnost investice je asi rok. Kolik čistička stojí?
Záleží na kapacitě zařízení, kolik kubíků vody vyrobí. Když budeme mluvit o 10 000 litrech za 24 hodin, tak ten základní stroj stojí 650 tisíc korun.
* Co vlastně s odpadem děláte?
V Krásně je to koncentrovaná rašelina, kterou pustíme zase zpět do přírody.
* A když je ve voděněco horšího?
Sušina z jedů se dá likvidovat ve dvoustupňové spalovně. Vše se vypaří v podobě prvků.Bezodpadní technologie.
* Dala by se takhle čistit voda pro celé město?
Naše čistička si ví rady i s hormonálními léky, antikoncepcí. Začínají se zajímat i města. Chtěla by vodu vyčistit a vrátit ji jako pitnou.
* Může se tak radikálně snížit cena vody pro občany?
Řekněme, že kubík vody teď stojí 60 korun. Náš systém se asi za rok zaplatí a starostové pak můžou nastavit mnohem nižší cenu. A to za vodu, která je bez chloru, chutná, minerálně ošetřená a nekazí se sto dvacet dní.
Zdroj: Deník Mladá fronta DNES
9.5.2011 16.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Hracholusky se napouští na zimní hladinu, byla níže kvůli opravě
Akt. 29.11.2024 15.30Rubrika: Přehrady a vodní díla
Vlašák od Volaříka šampionem Salonu vín 2025
Akt. 29.11.2024 13.52Rubrika: Nápoje a voda v potravinách