27.2.2015 10.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Je výhodnější čistírna odpadních vod nebo septik?
Neměl-li dříve rodinný dům nebo rekreační objekt přístup ke kanalizaci, jímka představovala jasnou a často jedinou volbu. Jak ale podotýká server enviweb, dnes existuje více řešení – například v použití septiku nebo čistírny odpadních vod.
Paradoxně nejdražší řešení představuje jímka, kterou je nutno pravidelně vyvážet za pomoci odborné firmy. Říká se, že každý člověk spotřebuje 100 litrů odpadní vody denně. Z logiky věci tedy plyne, že optimálním řešením pro domácnost je použití septiku nebo čistírny odpadních vod. Otázka je, kdy použít septik a kdy domovní čistírnu odpadních vod.
Asi nejdůležitějším kritériem pro volbu způsobu likvidace odpadních vod je využití objektu, v němž chceme septik nebo čistírnu odpadních vod zřídit. „Je-li váš rodinný dům trvale obydlen, můžeme vřele doporučit použití domovní čistírny odpadních vod. Ideální volbu pro chaty, chalupy či rekreační objekty naopak představuje septik. Při výběru musíme přihlédnout i k velikosti našich pozemků, možnosti vypouštění odpadních vod atd. Každopádně je doporučeno, poradit se nejprve s odborníky, třeba ze společnosti EKOSYSTEM s.r.o.,“ uvádí se na webu.
Uvedená společnost EKOSYSTEM se na tuzemském trhu více jak 24 let věnuje výrobě a prodeji produktů z oblastí ekologie a vodního hospodářství a také ve svém sortimentu nabízí septiky i čistírny odpadních vod.
Septik je tříkomorová průtoční nadrž, která se umisťuje pod zem. Právě ony tři části slouží k pozvolnému usazování kalů. Vyšší účinnost dodávají septiku zemní nebo biofiltry, zajišťující účinnější biologické vyčištění. Samotný kal se poté vyváží cca jednou ročně. Takovéto soběstačné zařízení, které ke svému provozu nepotřebuje elektrickou energii, je vhodné použít do objektů, které nejsou celoročně využívány.
Domovní čistírna odpadních vod využívá při své práci tzv. technologii SBR (sequencing batch reaktor), kdy jsou odpadní vody čištěny ve čtyřech fázích. Díky dokonalému biologickému čištění a vysoké účinnosti lze odpadní vodu využívat i dále, třeba ve formě zahradní zálivky nebo užitkové vody. Kal lze poté použít jako zahradní hnojivo. Čistírna funguje v nepřetržitém provozu a je téměř soběstačná.
Zdroj: enviweb (redakčně upraveno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
27.2.2015 10.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace