26.6.2013 8.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Jepice je jedním z indikátorů čistoty vody
Až do období prvohor lze vysledovat existenci jepic (Ephemeroptera), jednoho z nejvíce starobylých druhů hmyzu na světě. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda.
Jepičí život je plný proměn. Larva (najáda), která se 40x při růstu pod vodou převléká, žije coby vodní živočich dva až tři roky. Poté se larva postupně proměnou nedokonalou změní z najády v dospělého jedince, tj. nekuklí se, ale při každém svlékání je více podobná dospělému jedinci. Dospělý jedinec s křídly nemá ústní ani trávicí ústrojí, žije pouze dva až tři dny. Jepice je křehký hmyz velký 3 – 40 mm. Její křídla jsou průsvitná, žilnatá, často se jí ulamují její dlouhé nožky.
V blízkosti vody se rojí samci, po příletu samice ji ihned oplodní. Ta potom klade 300 až 9000 (podle druhu) kusů vajíček přímo na plochu vody, někdy se dokonce potopí pod vodu a vajíčka lepí na kameny. Po nakladení vajíček umírá. Samec žije kratší dobu, umírá po kopulaci. Některé jepice mohou klást vajíčka bez oplodnění (tzv. partenogeneze). Po zhruba 10-30 dnech se z vajíček líhnou larvy, najády. Jejich potravou je hlavně detrit, vodní organizmy, rostlinné úlomky.
Jepičí larvy jsou důležitou potravou pro ryby. Můžeme je také použít jako bioindikátor čistoty vody. V ČR žije v současné době asi 100 druhů jepic.
Zdroj: Facebook Naše voda
26.6.2013 8.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace