26.5.2017 8.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Ještě jeden jez a lodě vplují do centra Budějovic
Otevření plavební komory v Hněvkovicích nemusí být poslední počin na Vltavě. Jak totiž připomíná jihočeská mutace deníku Mladá fronta DNES, stačí drobná změna zákona a následné úpravy umožní, aby se lodě v Českých Budějovicích dostaly po Malši do historického jádra.
Překážkou je prozatím zákon a Jiráskův jez nedaleko Dlouhého mostu. Obě bariéry je však možné odstranit. A nemuselo by to příliš dlouho trvat. Láká to nejen majitele lodí, ale i zástupce města, kteří v záměru vidí potenciální turistické lákadlo. „Splavnění dál do centra určitě dává smysl. Pokud se podaří změnit zákon a věc podpoří i ministerstvo dopravy, pak bychom se mohli pustit do samotné stavby a splavnění. Peníze bychom pravděpodobně čerpali ze Státního fondu dopravní infrastruktury, jako tomu bylo doposud. Dnes většina lodí zakotví v Českém Vrbném, což je přece jen daleko od centra Budějovic, takže by posun za Jiráskův jez určitě celému projektu prospěl,“ reagoval Jan Bukovský, zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR.
Na změně zákona už se ve Sněmovně pracuje. „Jeho drobnou změnou by se Vltava mohla stát splavnou dál proti proudu. Z hlediska legislativní části je v současné době ve Sněmovně otevřený zákon o vnitrozemské plavbě. K němu jsem předložil pozměňovací návrh, který by formálně prodloužil vltavskou vodní cestu o jeden a půl kilometru nad Jiráskův jez. Ve Sněmovně bude druhé čtení,“ potvrdil Jan Zahradník, poslanec a zastupitel kraje i Budějovic. Doufá, že Sněmovna stihne změnu zákona projednat do konce volebního období, což je letos na podzim. Pak bude následovat Senát. „Když se to podaří prosadit, pro Ředitelství vodních cest by to mělo být jen otázkou nalezení finančních prostředků na postavení zdymadla. Pak bude možné jezdit i na část Malše a nakonec i do slepého ramene. Nic to nezatíží, životní prostředí nebude narušeno,“ domnívá se Zahradník.
Zdroj: Mladá fronta DNES (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Vltava v Českých Budějovicích)
26.5.2017 8.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla