8.10.2012 16.53, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Z Jordánu vylovili skoro 4 tisíce kilo tolstolobců
K dnešnímu dni bylo při vypouštění táborského rybníku Jordán odloveno 8398 kg ryb. Největší zastoupení, nikoli kusy ale hmotností, má tolstolobec pestrý. Během tří odlovů se podařilo odchytit 220 kusů této ryby o celkové hmotnosti 3648 kilogramů.
Informovalo o tom město Tábor, které organizuje revitalizace známého městského rybníku.
Tolstolobik je v našich vodách nepůvodní druh a sportovní rybáři nepočítají s jeho dalším vysazováním ve svých vodách. Po dohodě s Českým rybářským svazem byl proto záhájen jeho prodej za symbolickou cenu 10 Kč/kg. „Nabídka se setkala s mimořádným zájmem veřejnosti. Na sádky přicházely davy lidí, zažívali jsme malé Vánoce. V současné době jsou tolstolobici vyprodáni, ponechán byl pouze jeden kus, který je vystaven v akváriu,“ uvedl ředitel společnosti Štičí líheň Esox Oldřich Pecha, který má odlov ryb na starost. Tolstolobik byl podle jeho slov do Jordánu vysazen v roce 1971 vodárenským svazem jako filtrátor, který měl přispět ke zlepšení kvality vody.
Tato velká kaprovitá ryba se totiž živí převážně filtrací planktonu. Původně se vyskytoval v řekách střední a jižní Číny, ale poté, co byl shledán jako druh výborně prospívající v rybničních chovech, byl postupně vysazen v mnoha státech světa. K nám byl dovezen ve dvou hlavních vlnách – v roce 1964 byl proveden první import z území tehdejšího SSSR a v letech 1971 – 76 byl chov doplněn jedinci pocházejícími z Maďarska. Pro sportovní rybáře by tolstolobec mohl být díky svým rozměrům atraktivní rybou, ale ve skutečnosti příliš oblíben není. Jednak je to dáno jeho obtížnou ulovitelností na udici, částečně také podivným vzhledem a v neposlední řadě i tím, že maso velkých exemplářů obsahuje značné množství tuku a ke konzumaci se příliš nehodí. To se však netýká starších a rozměrnějších kusů odlovených v Jordánu. Jejich maso totiž vykazuje minimum tuku a je prý velmi chutné.
Zajímavostí je, že byl zaznamenán první výskyt sumce. Paradoxně však nebyl odloven sítěmi ani hlubinným agregátem. Zhruba dvacetikilogramový exemplář byl nasát potrubím ústícím do štičí líhně, kde jej našli rybáři. Odlovy ryb budou pokračovat i následujícím období.
Snižování hladiny Jordánu se stále děje za pomoci výkonného čerpadla, v nejhlubším místě se nyní nachází dva metry vody. Čerpadla podle informací ze stavby zvládnou z nádrže odvést ještě cca 30 cm vodního sloupce, zbytek vody bude vypuštěn přes spodní výpusť, resp. prostřednictví vrtů, které by měly být provedeny cca za 14 dní. U břehu bude vybudována plošina na vrtnou soupravu a provedeny vrty.
Zdárně pokračuje ražba tlakové odpadní štoly (nyní 17 m), podle výhledu by měla být k 21. říjnu hotova do staničení 26 metrů. Zároveň pokračuje pokládka panelové komunikace k nátokovému objektu, archeologický průzkum a pyrotechnický dohled.
Zdroj: Město Tábor
Aktuality
Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky
Akt. 24.11.2024 9.18Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava