18.6.2017 18.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
JVS skončil ve ztrátě dva miliony, ve vedení zůstává Thoma
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) investuje do roku 2028 asi 1,2 miliardy Kč, za loňský rok skončil JVS s účetní ztrátou dva miliony korun. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.
Jedním ze dvou místopředsedů představenstva zůstává bývalý českobudějovický primátor Juraj Thoma, přestože město České Budějovice ho chtělo odvolat, řekl ředitel a předseda představenstva JVS Antonín Princ. Jihočeská vodárenská soustava měří 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá přibližně 400.000 Jihočechů. Hodnota majetku JVS je sedm miliard korun.
Svaz měl loni tržby 292,8 milionu korun, meziročně o 23 milionů nižší. Předloni dosáhl zisku po zdanění 6,1 milionu korun, loni skončil ve ztrátě dva miliony Kč. „Je to účetní ztráta, protože jsme za 3,7 milionu vydali bezplatně majetek obcím, který je pro činnost JVS nepotřebný. Má nějakou účetní hodnotu, ta se ztratí z hospodaření, a tím se vygeneruje ztráta. Jinak přepočtem jsme mírně v zisku,“ řekl Princ. Zisk JVS nerozděluje.
Po valné hromadě zůstává jedním ze dvou místopředsedů představenstva bývalý budějovický primátor Juraj Thoma. Město České Budějovice ho chtělo odvolat, navrhlo místo něj Miroslava Jocha, předsedu dozorčí rady českobudějovické teplárny a někdejšího náměstka primátora. Návrh neprošel.
„Budějovice chtěly změnu a už podruhé navrhovaly pana Jocha. Je trošku nepříjemné, že přání Budějovic nebylo vyhověno, ale je to výsledek jednání suverénních obcí, podstatná část lidí se zdržela, protože pan Thoma vystoupil a požádal, že chce dokončit mandát do příštího roku. Možná to bylo také v tom, že nominovaný nebyl přítomen,“ řekl Princ.
JVS schválil plán stavebních investic 2018 až 2028, sumu 1,2 miliardy. Peníze dá na obnovu řadů, jež dosluhují, opravy všech 17 čerpacích stanic a 35 vodojemů. Většina rozvodné sítě je stará 40 až 60 let. Asi 270 milionů bude stát rekonstrukce přívodního řadu mezi nádrží Římov a úpravnou vody Plav, za 500 milionů jsou to stavby podmíněné ziskem dotací.
Loni JVS investoval 74 milionů. „To se jeví po rekordních investicích roku 2015 ve výši 270 milionů jako chudý rok. Byl ale věnován dokončení některých velkých staveb a přípravě dalších zásadních investic pro rok 2017,“ uvedl Princ. Letos v květnu dokončila firma vodovod do Čimelic a Rakovic na Písecku za 37 milionů.
JVS sdružuje 263 obcí a měst, na valné hromadě přijal za nové členy obce Chotoviny a Stádlec. Největším odběratelem byly loni České Budějovice (4,9 milionu metrů krychlových vody). JVS vznikl v roce 1993, s produkcí kolem 16 milionů metrů krychlových je největší producent a distributor pitné vody v kraji. Jeho základem je vodárenská nádrž Římov, úpravna vody Plav, čerpací stanice a vodojemy. V lednu zvedl JVS cenu vody o korunu na 15,94 Kč za metr krychlový. Má 70 zaměstnanců, letos jim stoupnou mzdy o čtyři procenta, zejména dělníkům. Průměrná mzda je 30.000 Kč.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (České Budějovice)
18.6.2017 18.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace