16.10.2017 14.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
JVS zdraží příští rok cenu vody o dvě procenta na 16,2 Kč
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zdraží příští rok cenu vody předané, kterou vyrábí a prodává především městům a obcím, o 2,07 procenta na 16,20 Kč za metr krychlový. Letos stála 15,94 Kč. Cena za tisíc litrů se tak meziročně zvýší o 26 haléřů. ČTK to řekl mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych.
Koncovou cenu vodného a stočného pro spotřebitele si určují města a obce, její výši schvalují zastupitelé. Jihočeská vodárenská soustava měří 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá přibližně 400.000 Jihočechů. Cena vody předané je velkoobchodní cena, za kterou JVS nakoupí vodu od Povodí Vltavy, zpracuje na pitnou a prodá ji městům a obcím. Novou cenu schválilo představenstvo svazu.
„Započetli jsme všechny okolnosti, které kalkulaci ceny ovlivňují, jako je nákup povrchové vody od Povodí Vltavy, výdaje na energie, chemikálie, náklady na zaměstnance či odpisy a zákonnou tvorbu prostředků na obnovu. Snažíme se držet dlouhodobou strategii stabilizované cenotvorby, která by měla kopírovat pouze inflační vlivy. Přesto ji nejvíc ovlivňují odběry vyrobené vody a letošní zvýšený odběr umožnil tuto strategii udržet,“ řekl předseda představenstva JVS Antonín Princ. Svaz musí podle zákona naplnit plán obnovy svého vodohospodářského majetku včetně vodárenské soustavy. Ročně jde zhruba o 113 milionů korun, tržby z prodeje vody předané by měly pokrýt 104 miliony.
JVS předpokládá, že letos vyrobí a prodá 16,1 milionu metrů krychlových vody předané, asi o dvě procenta víc než na počátku roku očekával. „Poptávku zvýšilo sucho. S ním ale nelze v plánu pro rok 2018 automaticky kalkulovat. Svaz naopak očekává plošné snížení odběrů předané vody, neboť se trvale zlepšuje stav místních vodárenských sítí, a tím klesají ztráty vody zhruba o procento ročně,“ řekl Zuntych. V letech 1998 až 2006 držel JVS cenové moratorium. Loni cenu nezvýšil, letos o korunu na 15,94 Kč za metr krychlový.
JVS sdružuje 263 obcí a měst, z toho je 156 připojeno k soustavě. Největším odběratelem byly loni České Budějovice s 4,9 milionu metrů krychlových vody. JVS vznikl v roce 1993, s produkcí kolem 16 milionů metrů krychlových je největším producentem a distributorem pitné vody v kraji. Jeho základem je vodárenská nádrž Římov, úpravna vody Plav, čerpací stanice a vodojemy.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda
16.10.2017 14.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace