1.11.2019 15.44, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Kanál Dunaj-Odra-Labe omezuje rozvoj obcí v oblasti České Třebové
Rozvoj některých obcí v oblasti České Třebové na Orlickoústecku léta omezuje záměr výstavby vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Informuje o tom zpravodajství ČTK.
Kvůli územní rezervě pro kanál nemohou část území využívat. Pokud nebude labská větev plánu zcela zrušena, hejtmanství požaduje, aby alespoň po výběru definitivní varianty trasy bylo blokované území co nejmenší. Česká Třebová má v ochranném pásmu kanálu 43 hektarů území. „Pro nás by ta oblast mohla posloužit pro bytovou nebo alespoň pro rekreační výstavbu,“ řekla ČTK starostka Magdalena Peterková.
Trasa vodního koridoru omezuje rovněž vedlejší obec Rybník. V současnosti kolem 30 hektarů ploch využívají zemědělci, ale v budoucnu by pozemky mohla obec v územním plánu vyhradit pro bytovou výstavbu. „Máme tu naplánovaný dokonce i přístav a linie průplavu jde přes obec po přemostění,“ uvedl starosta Rybníka Aleš Procházka. Myšlenka přístavu vychází z blízkosti budoucí dálnice D35, železničního koridoru, kontejnerového překladiště společnosti Metrans v České Třebové a silnice I/43 do Svitav a Lanškrouna. Kanál se dotýká i obce Třebovice, i když ji zatím přímo neblokuje. „Dokonce má být v naší oblasti v jakémsi tunelu, což je podle mne utopie,“ řekl ČTK starosta Třebovic Libor Gremlica.
Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického studie ministerstva dopravy doporučuje jinou a ekonomičtější variantu, než je v současné době ta zanesená do územně-plánovací dokumentace. „V obcích by to znamenalo, pokud by byly zaneseny obě varianty a teprve pak by stát vybíral, že by třeba v případě obce Rybník byla územní rezerva z obou stran,“ uvedl Netolický, který o věci jednal s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Hejtman prosazuje, aby v územně-plánovací dokumentaci zůstala pouze jediná varianta a druhá z ní okamžitě zmizela.
Kritici případného vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe tvrdí, že se nevyplatí a poukazují na jeho negativní vlivy na krajinu a vodní režim v zemi. Koridor by také podle nich zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy. Naopak podle jeho zastánců by přinesl nové ekonomické možnosti, pomohl skomírající lodní dopravě v Česku a umožnil lepší hospodaření s vodou.
Zdroj: ČTK, ilustrační mapa: aplikace mapy.cz
1.11.2019 15.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě