9.10.2017 8.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Kauza Rybářství Třeboň je precedentem do budoucnosti
Šest rybníků, které teď má vrátit státu, není pro největší české rybářství – Rybářství Třeboň – žádný klíčový majetek. Jak ale připomíná deník Mladá fronta DNES, kauza může mít mnohem závažnější dopad.
Padesát hektarů vodních ploch v porovnání s osmi tisíci hektary rybníků, které obhospodařuje, je kapka v moři. Rozsudek nad firmou je však průlomový v tom, že reviduje majetkové poměry po pětadvaceti letech. A rybáři mají vracet něco, o co se roky starají. Stát totiž kdysi udělal chybu a soudy ji teď napravují tak, že majetek berou soukromé firmě.
Vše začalo při privatizaci v devadesátých letech. U té byl předseda představenstva firmy Jan Hůda. Původní vedení státního rybářství zprivatizovalo svůj podnik a dál jej provozovalo. Po letech přišla žaloba církve, že šestice rybníků patří historicky jí a rybáři je mají vrátit. Soud tomuto požadavku teď vyhověl. „Tehdy rozhodla vláda České republiky ve velké privatizaci, akcionáři investovali své peníze v dobré víře a nyní někdo přijde a sebere jim to. Je to vypouštění džina z lahve,“ uvedl Hůda pro MF DNES. Podle rozsudku akciová společnost obešla při privatizaci státního majetku takzvaný blokační paragraf, který zakazoval po roce 1990 převádět bývalé církevní nemovitosti na soukromé subjekty.
Rybáři se před soudem hájili, že majetek získali v dobré víře a po letech už by měl být tak jako tak jejich díky takzvanému vydržení. „Nedovedu si představit, jakým právem církev po pětadvaceti letech usiluje o vydání už vydržených pozemků,“ argumentoval právník rybářů Jan Zrzavecký. Uvedl, že firma tehdy o původu majetku mnoho nevěděla a domnívala se, že tehdejší Okresní národní výbor v Třeboni dal církvi po roce 1949 za rybníky náhradu. Předseda představenstva rybářství Jan Hůda dnes tvrdí, že rozsudek soudu může spustit lavinu podobných případů: „Pětadvacet let nikdo nic nerozporoval a najednou přišla žaloba a rovnou rozsudek, že majetek mají majitelé vracet. To je precedens,“ zdůrazňuje Hůda.
Zdroj: MF DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
9.10.2017 8.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy