5.10.2016 2.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Klimatická změna ohrožuje světové producenty kávy
Vědecký report hodnotící ohrožení pěstitelů kávy klimatickou změnou vyburcoval lidi, kteří si nyní představují, jaké by to bylo, pokud by trávili den bez jejich obvyklého kofeinového rituálu. Připomíná to ekologický server memza.cz.
Vědecká zpráva vydaná v září australskou nevládní organizací Klimatický institut byla objednána organizací Spravedlivý obchod Austrálie a Nového Zélandu, která je regionální základnou světového systému spravedlivého obchodu (známý jako tzv. fairtrade). Ačkoliv studie obsahuje jen velmi málo vlastního výzkumu, byla vytvořena nashromážděním velkého množství dostupných zdrojů a z výsledku vyplývá, že klimatická změna bude mít ničivý dopad na světové dodávky kávy. Zpráva klade důraz na hrozbu vzrůstu teploty, což významně ovlivní pěstitelské farmy. Cituje výzkumnou studii z března 2015 vydanou ve vědeckém časopise Climatic Change, která zjistila, že klimatická změna „celosvětově sníží plochu vhodnou pro pěstování kávy o padesát procent a to pří různých emisních scénářích.“
Navíc krom mizející pěstební plochy zdůrazňuje zpráva to, že teplejší počasí zvýší hrozbu ve formě plísní a škůdců, jako je brouk Hypothenemus hampei. Tento brouk původem z Afriky je nejrozšířenější škůdce kávových zrn a v roce 2011 způsobil roční škodu v řádech stovek milionů dolarů. „Další zvyšování teploty je schopné zesílit tento typ škod,“ řekl výkonný ředitel Klimatického institutu John Connor.
Rostliny kávovníku prospívají ve stabilním prostředí, kde vhodná kombinace teploty a srážek umožňuje dozrávání zrn, které si díky tomu udržují své vůně a chutě. Zpráva ukázala, že země s vhodným mixem klimatických faktorů v tzv. „kávovém pásu“, kde se nacházejí například Kolumbie, Mexiko, Brazílie, Etiopie nebo Vietnam, se staly pro pěstování kávy méně příznivé. Vědci to přisuzují posunu v pravidelných cyklech počasí vlivem změny klimatu.
Přestože jsou závěry zprávy pro mnoho lidí nové, jsou s nimi velmi dobře obeznámeny hlavní společnosti obchodujících s kávou, které se snaží bojovat s efektem, který klimatická změna několik posledních let jejich produktu způsobuje. „Je to opravdu neúprosné,“ tvrdí Dough Welsh, který je vicepresident společnosti Peet‘s Coffee a člen komise World Coffee Research, což je mezinárodní skupina společností obchodujících s kávou. „Je to neoficiální, ale neznám jediného farmáře, který netvrdí, že počasí a s tím spojené nemoci a výše produkce, se během poslední dekády dramaticky nezměnily,“ tvrdí Dough Welsh.
Mluvčí ze Starbacks Haley P. Drage tvrdí, že společnost nabízí pěstitelům kávy již řadu let podpůrné programy, aby pomohla zajistit životnost jejich farem. „Když farmáři pociťují fluktuace počasí, které jsou výsledkem teplejšího klimatu, je podpora čím dál tím víc důležitá,“ tvrdí Haley P. Drag. „Věříme, že s dostatečnou pozorností a s dlouhodobým přístupem můžeme pomoci farmářům zvládnout proměny, které přicházejí s touto novou dynamikou.“Ale Dough Welsh ke snahám World Coffee Research tvrdí: „Neexistuje žádná společnost obchodující s kávou na světě, která by byla dostatečně velká natolik, aby mohla čelit klimatické změně.“ Strategie, které organizace vyvinula, uznávají závažnost hrozby klimatické změny a jsou především adaptivní než preventivní, čímž připouštějí, že teploty rostou a růst budou.
Například jeden projekt se zaměřuje na tvorbu genové banky na uchování genetické diverzity arabské kávy. Další strategie je tvorba katalogu s informacemi, jak různé odrůdy kávovníku odolávají škůdcům a v jakých nadmořských výškách rostou. Třetí je „smyslový lexikon“, ve kterém organizace hodnotí chuťové vlastnosti nových odrůd kávovníku vyvinutých pěstiteli. Ale na webu organizace připouští, že „v našem poznání panují zásadní nedostatky, jak nejlépe producentům kávy pomoci adaptovat se na změnu klimatu.“ Dough Welsh tvrdí: „Samozřejmě nikdo by nechtěl vidět žádnou odrůdu kávovníku vymizet, ale musíme se připravit na nespornou možnost, že se to může stát.“
Výkonná ředitelka Spravedlivého obchodu Austrálie a Nového Zélandu Molly Harriss Olson tvrdí, že se zaměřila zejména na producenty kávy a jaké mohou být dopady vzrůstající teploty a nepředpověditelných změn počasí na ně. „Káva zajišťuje živobytí 125 milionů lidí po celém světě, včetně některých velmi chudých skupin lidí v rozvojových zemích.“ tvrdí Molly Harris Olson. „Pokud s tím něco brzy neuděláme, následky budou pro tyto lidi absolutně devastující.“
Zdroj: www.memza.cz, ilustrační foto archiv Naše voda (kávovník)
5.10.2016 2.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony