30.5.2012 9.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Kolik stojí provoz zahradního bazénu?
Teplé jarní počasí a blížící se léto znamená, že lidé večer po práci nebo o víkendu s radostí využijí svého zahradního bazénu. Na kolik přijde roční údržba takového bazénu se portál Naše voda zeptal Daniela Bareše ze společnosti Albixon, která se prodejem a údržbou bazénů zabývá.
Zatím co cena za výstavbu bazénu je celkem jasná, ne každý od počátku řeší to, na kolik pak přijde jeho provoz. Jako příklad jsme použili velikostí jeden z nejrozšířenějších venkovních bazénů 3×6 metrů o hloubce 1,2-1,5 metrů, tedy o přibližném objemu 28 metrů krychlových.
Vezměme si průměrnou cenu stočného 70 Kč za m3 vody. „Bazén napouštíme jednou do roka. Před zimou ho vypouštíme do úrovně pod trysky, nebo pod protiproud, aby trubky nezamrzly a nedošlo k poškození,“ vysvětluje Daniel Bareš. Upouští se tak zhruba polovina až třetina vody v bazénu. Zazimování bazénu nás vyjde přibližně na 2,5 tisíce korun.
K sezónnímu provozu musíme pochopitelně připočítat čištění, filtraci, dezinfekci. Ročně tak „bazénová chemie“ vyjde kolem pěti tisíc korun.
Pokud počítáme s našimi klimatickými podmínkami, trvá koupací sezóna v odkrytém bazénu bez předehřívané vody na cca 72 dní v roce. To vychází u nového typu materiálu albistone přes 20 tisíc korun, tedy na cca 300 korun na den. U sklolaminátového bazénu je to ale více než 31 tisíc, tedy 600 korun na koupací den.
Pokud však máme zakrytý bazén, cena koupacího dne prudce klesá.až na cca necelých 90 korun u albistone, tedy něco přes 10 tisíc korun ročně a u sklolaminátu cca 20 800 Kč, resp. 210 Kč na den. Prodlouží se totiž sezóna na průměrných 168 dnů a klesnou také výdaje na chemii.
Ale zastřešení (více na https://www.alupo.cz/ také něco stojí. Například u firmy Albixon cena nejprodávanějšího zastřešení KLASIK 3 na bazén 3 x 6m začíná od 68.000 korun.
Stále častěji si lidé prodlužují koupací sezónu i díky ohřevu vody. Jsou různé možnosti ohřevu vody v bazénu a to pomocí tepelného čerpadla, solárního ohřevu, elektrického topení, nebo výměníkem. Bareš doporučuje například tepelné čerpadlo XHP značky BRILIX. „Vstupní náklady jsou průměrné, ale provozní jsou nižší,“ zdůvodňuje výběr.
Kromě toho náklady na bazén mohou zvýšit další doplňky jako jsou sestavy pro osvětlení bazénu a jeho „animaci“ pomocí trysek. Dalšími doplňky může být LED osvětlení, multi-color osvětlení, různé fontánky a teploměry. Důležité jsou i monitorovací systémy, které hlídají případné pády do bazénu, zvláště dětí nebo domácích zvířat.
Ceny jsme uvedli jako příklad, různé firmy mohou mít pochopitelně jiné přístupy, od kterých se pak odvíjí ceny.
Naše voda
30.5.2012 9.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka