18.1.2019 9.45, Rubrika: Statistiky a kauzy
O kompenzace za loňské sucho byl třikrát větší zájem než předloni
O kompenzace za loňské sucho byl skoro trojnásobný zájem proti počtu žádostí vyplácených za sucho v roce 2017. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.
Zemědělci zatím kvůli škodám na krmných plodinách zaslali více než 9600 žádostí, informovala dnes mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. Kompenzaci za sucho v roce 2017 chtělo přes 3200 farmářů. Od středy mohou navíc v dalším kole příjmu žádostí chtít kompenzaci za loňské sucho producenti tržních plodin, jako jsou jarní pšenice a ječmen, kukuřice, cukrová řepa, brambory, chmel, dále sadebního materiálu lesních dřevin v lesních školkách a producenti okrasných a ovocných dřevin.
Podle Novákové za nárůstem počtu žádostí stojí marketingová aktivita fondu, který potenciální žadatele oslovoval elektronickou poštou, ale také rozšíření počtu žadatelů – o peníze si mohli nově říci i pěstitelé krmných plodin s vazbou na chov koní. Loni na konci roku mohli zemědělci žádat o peníze za škody na krmných plodinách, požádali celkem o 961 milionů korun. „Do 11. ledna bylo vydáno 922 rozhodnutí o přiznání dotace za 86,083.883 Kč. Ukončení vypořádání žádostí na krmné plodiny a jejich vyplacení předpokládáme do konce února,“ dodal mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Stát původně plánoval vyplatit za předloňské sucho až dvě miliardy korun, nakonec si ale zemědělci řekli o zhruba 1,15 miliardy. Zbývajících 850 milionů korun tak stát vynaloží na kompenzace za loňské sucho.
Aby vláda nemusela každoročně tyto příspěvky schvalovat, chtělo by ministerstvo ustavit fond těžko pojistitelných rizik, který by měl situaci řešit systematicky. Jak ČTK řekl na sklonku loňského roku ministr zemědělství Miroslav Toman, fond bude moci začít fungovat nejdřív v roce 2021. Nejdříve chce diskutovat se všemi oborovými organizacemi, jako jsou Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Zemědělský svaz ČR. O fondu se mluví již desetiletí, jeho spuštění se však stále odkládá.
Zemědělce loni nepostihlo sucho jen v Česku, ale prakticky v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody v tomto roce odhadují na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard. V ČR se odhadují na deset až 11 miliard Kč.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
18.1.2019 9.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy