4.3.2016 8.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Konec vodáků v Čechách: jezy s povolením
Jak jsme vás již na portálu Naše voda informovali, vyhláška ministerstva dopravy zakazující vodákům splouvání jezů bez souhlasu správců toků se změní. Potvrzuje to i článek v deníku Mladá fronta DNES.
Legrace stranou – vodákům za sjetí šlajsny bez razítka správce jezu hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Proti novince v jedné z vyhlášek se bouří vodácké kluby, kanoisté i podnikatelé. Ministerstvo dopravy spolu s resortem zemědělství narychlo vymýšlejí opravu textu, aby v létě nemuseli vodáci přenášet lodě po souši, pokud nebudou chtít riskovat jízdu načerno. Za vše může jedna věta v jednom z paragrafů vyhlášky, kterou vydalo ministerstvo dopravy loni v březnu. V ní stojí: „Na povrchových vodách, které jsou vodní cestou nesledovanou, je plutí přes jezy nebo jejich propustmi možné pouze se souhlasem jejich správce.“
Až do té doby byla praxe jiná: kde nebyly cedule zakazující na smrtelně nebezpečných jezech plutí kanoí či raftů, mohli lidé splout na vlastní odpovědnost. „Nová vyhláška je komplikace, protože nevíme, kdo je správce jezu, neexistuje žádná veřejná databáze, ne vždy jsou to jednotlivá povodí, a nevíme, koho bychom o souhlas žádali,“ vysvětluje Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, který ministerstvo na nesmysl ve vyhlášce upozornil.
Jako první se vzpamatoval ministr zemědělství Marian Jurečka, když jej vodáci upozornili, co vlastně hrozí už od dubnových víkendů, na kdy je naplánováno na většině řek odemykání vod. „Tak jsme se s ministerstvem dopravy dohodli, že text vyhlášky bude upraven,“ oznámil nyní na svém facebookovém profilu Jurečka.
Nově by v textu mělo být, že přes jezy je možné plout pouze na vlastní nebezpečí, pokud to nebude zakázané vlastníkem jezu nebo cedulemi. Přesně to navrhovala i Státní plavební správa – umístit k jezům značky. „Správce vodní cesty by označil jezy, které jsou například nebezpečné a kde nechce splouvání povolit,“ naznačuje řešení prekérní situace ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
Ministerstvo dopravy vedené Danem Ťokem (ANO), když se MF DNES o absurditu ve vyhlášce začala zajímat, sdělilo, že připravuje novelu. Vyhláška přitom platila už od loňského března, měli se jí tedy řídit i všichni vodáci, kteří se vydali na nejoblíbenější řeky, jako je Vltava, Sázava, Lužnice, Berounka, Morava, Dyje nebo Otava. „Rádi bychom toto ustanovení upravili tak, aby vyhovovalo požadavkům bezpečnosti, ale neomezovalo rekreační plavbu,“ prohlásil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Důvod, proč ustanovení ve vyhlášce bylo, je podle informací MF DNES snaha ministerstev a státních úřadů vyvinit se z případných nehod na jezech.
Zdroj: Mladá fronta DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.3.2016 8.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě