23.3.2023 8.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Konference představí obcím, jak zadržovat vodu v krajině
Jižní Morava je oblast, která zakouší největší sucha. Obce jako Luleč nebo Hustopeče se proto rozhodly uplatnit Model Živá krajina (MŽK), který zádrž vody v krajině řeší komplexně, systematicky a dlouhodobě. Zástupci samospráv z Jihomoravského kraje i veřejnost se s MŽK mohou seznámit na konferenci, která se koná 30. března na zámku ve Křtinách.
„Ve spolupráci s Mendelovou univerzitu v Brně a Jihomoravským krajem představíme starostům a zastupitelům obcí náš přístup k adaptaci krajiny na klimatickou změnu a zadržování vody v celé ploše území. Těm, které to osloví jako smysluplné a komplexní řešení, nabídneme spolupráci v jejich katastrech,“ vysvětluje Jiří Malík, autor Modelu Živá krajina, předseda sdružení Živá voda a člen Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Účastníci se dozvědí, jak adaptovat krajinu na klimatickou změnu způsobem, který umožňuje řešit všechny akutní problémy současné české krajiny – sucho, bleskové povodně, vodní a větrnou erozi.
Součástí konference bude také sdílení praktických zkušeností s MŽK obcemi, jež se rozhodly nečekat a se suchem začaly bojovat přímo za humny. S implementací modelu seznámí účastníky odborný garant Jan Oprchal z firmy Geotest. Josef Bártl, Krajský koordinátor pro Středočeský kraj, ukáže možnosti jak financovat studie proveditelnosti MŽK na jejichž základě se pak realizují přírodě blízká opatření v krajině. Příklady dobré praxe v rámci adaptace na klimatickou změnu představí Jana Deustcherová z Oddělení péče o přírodu a krajinu Regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jižní Morava. O tom, jak řešit erozi, přívalové povodně a hlášení erozních událostí, bude hovořit Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.
Záštitu nad akcí převzal pan náměstek pro životní prostředí Jihomoravského kraje Lukáš Dubec a paní poslankyně Jana Krutáková, předsedkyně Výboru pro životní prostředí. Konference je pořádána za podpory EEA and Norway Grants (Active Citizens Fund), firmy GEOtest, a.s., Mendelovy univerzity v Brně a dalších partnerů.
Model Živá krajina (dříve Model Zdoňov a Model Křinice, podle lokalit, kde probíhalo prvotní pilotní mapování a navrhování know-how) představuje komplexní přístup k nápravě krajiny zádrží vody, obnovou biodiverzity, snížením eroze, retardací vody v hydromelio systémech, zdrsněním částí krajiny, které budou mít i protipovodňový efekt, ve vybrané oblasti povodní ideálně od pramene, v rozsahu nejméně 10 km². V rámci MŽK dnes pracuje více než 200 proškolených lokálních koordinátorů napříč celým Českem na studiích proveditelnosti, jež jsou podkladem pro následné zásahy do krajiny v podobě přírodě blízkých opatření.
Zdroj, grafika a další informace na: www.zivakrajina.info
23.3.2023 8.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině