30.3.2023 14.10, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Kontinuální monitoring odpadních vod bude problematicky proveditelný
Takzvanou „krizovou novelu“ vodního zákona připomínkoval mimo jiné Svaz průmyslu a dopravy ČR. Návrh úpravy, která ukládá povinnost provádět kontinuální měření zvlášť nebezpečných závadných látek, prioritních nebezpečných látek nebo nebezpečných závadných látek v místě vypouštění odpadních vod do vod povrchových, bude podle Svazu v praxi problematicky proveditelný.
„Chápeme důvody, které vládu a ministerstvo pro životní prostředí vedou k hledání řešení obdobných situací, jako byl „případ Bečva“. Nikdo z nás nechce, aby se taková situace opakovala, a jsme proto připraveni po odborné stránce pomoci. Návrh ale nesmí vytvářet nejasné či nesplnitelné podmínky s nejistými přínosy pro ochranu vod. V tuto chvíli je na stole zatím pouze první návrh, připomínkové řízení stále běží a praktické připomínky jsme jako Svaz průmyslu uplatnili. Věříme, že nový ministr k tomu přistoupí zodpovědně a věcně. Požádali jsme jej také o vytvoření platformy, která by se hledání vhodného řešení odborně věnovala,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Firmy se určitě nechtějí zříkat odpovědnosti detekovat své znečišťující látky. Některé mají už nyní zavedenou celou řadu preventivních opatření a detekčních systémů, které plní principy dobré havarijní připravenosti. První předložený návrh novely zákona o vodách přináší řadu nejasností a otázek. Nevíme například, jak by bylo možné reálně splnit technické požadavky na měření pro parametry, kde měřící metody neexistují nebo požadavky na umístění měřidel v oblastech, které firmám ani nepatří. Z návrhu také nevyplývá, jaké by byly postupy vyhodnocování aktuálních dopadů na recipient a jak by je krajské úřady aplikovaly. Nejsou vyřešeny otázky dostupnosti spolehlivých měřících přístrojů a odchylek měření,“ dodává Bohuslav Čížek.
Podle našich informací v současnosti nejsou pro řadu znečišťujících látek dostupné kontinuální analyzátory, pro některé látky pak jsou dostupné pouze takové, které jsou silně zatíženy chybou v porovnání s laboratorním měřením. Docházelo by tedy často k chybám souvisejícím s chybou měření a ne s faktickým stavem havárie.
Zdroj: Svazu průmyslu a dopravy ČR, ilustrační foto (inkriminovaný úsek řeky Bečvy) Naše voda – Nina Havlová
30.3.2023 14.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony