26.4.2022 8.28, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Kontrolu nad provozováním vodáren na Zlínsku budou mít obce a města
Valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín schválila změnu provozování vodárenské infrastruktury na Zlínsku. Ukončí to soudní spory, kontrolu nad provozem budou mít obce a města. ČTK to sdělil předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík, informaci potvrdil také primátor Zlína Jiří Korec (ANO). Město Zlín je největším akcionářem VaK Zlín. Na valné hromadě bylo zastoupeno více než 90 procent akcionářů společnosti, pro samotnou transformaci hlasovalo přes 92 procent přítomných zástupců, což jeklarovalo jasný signál zástupců měst a obcí, že chtějí mít vodárenství na Zlínsku pod kontrolou, uvedl Korec.
Na Zlínsku dosud fungoval takzvaný provozní model, při němž VaK Zlín vlastnil vodárenskou infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím společnosti Moravská vodárenská (MOVO). VaK Zlín vlastní společně obce a města, Veolia je soukromá firma. Provozní model měl trvat do roku 2034, někteří menší akcionáři jej kritizovali a vedlo se několik soudních sporů. Města Otrokovice a Fryšták zavedení modelu v roce 2004 napadla žalobami. Na konci loňského roku však VaK Zlín, MOVO a města Otrokovice a Fryšták uvedly, že při mediaci dospěly po dvouletém jednání k návrhu komplexního smírného řešení. Do nově založené provozní společnosti Vodárna Zlín vloží MOVO část svého obchodního závodu, který působí na Zlínsku. Společnost budou s VaK Zlín ovládat společně. Moravská vodárenská by z podniku odešla v roce 2029, tedy o pět let dříve, než měl provozní model původně trvat. Vodárny by poté opět řídily obce a města.
„Jsem opravdu rád, že se od 1. 7. 2022 vodárenství na Zlínsku vrátí pod majetkovou kontrolu měst a obcí. Je to obrovský úspěch, kterým se ukončují mnohaleté spory. Zároveň se jasně definuje i budoucnost vodárenství na Zlínsku, neboli co se stane po roce 2029. Vše má proběhnout bez negativního vlivu na cenu vody a míry investic, čili bez zdražování a snížení investic do vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl Korec.
VaK Zlín získá novou provozní společnost Vodárna Zlín od MOVO, která hned převede 75 procent akcií této společnosti na VaK Zlín. Zbylých 25 procent akcií bude převedeno s koncem roku 2029, a to za 142 milionů korun, částka bude hrazena v ročních splátkách do roku 2030. „Projednávané návrhy smluv zaručují, že plná výše kupní ceny bude pokryta ze zdrojů, které získá VaK Zlín jako akcionář Vodárny Zlín. S tím souvisí, že po dobu své minoritní účasti na společnosti Vodárna Zlín Moravská vodárenská nebude mít právo na výplatu zisku – ten je celý určen pro VaK Zlín. Klíčové je, že navržený model transformace je neutrální z hlediska výše vodného a stočného a nemá vliv ani na výši nájemného, které každoročně VaK Zlín získává z pronájmu své vodárenské infrastruktury,“ uvedl Březík.
V následujících dvou měsících bude podle Březíka uzavřena dohoda o narovnání a další smlouvy, které jsou součástí transakční dokumentace. Uskuteční se také faktický převod činnosti společnosti Moravská vodárenská na Vodárnu Zlín, která by měla začít fungovat od 1. července. „Jsem přesvědčen, že změna určitě zvýší hodnotu akciových podílů našich akcionářů,“ uvedl Březík.
Zdroj: ČTK, grafika: VaK Zlín
26.4.2022 8.28, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace