24.2.2012 17.06, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Kormoránů přibývá, roční škody šplhají ke 200 milionům korun
Více škod než v předchozích letech způsobili letos rybářům kormoráni, kteří stejně jako volavky loni na podzim díky teplému počasí neodletěli z ČR. Píše o tom Strakonický deník.
Celkové škody se ale podle hlavního zootechnika firmy Rybářství Hluboká CZ Josefa Chmela dají těžko. Zootechnik se ale netají tím,že ztráty budou citelné. „Kormoráni nám tuhle zimu způsobili hrubé škody. Do 24. ledna nebyl led,“ naznačil hlavní příčinu Chmel. Doplnil, že na volné hladině pokračovali kormoráni skoro celou zimu v lovu na násadových rybnících. V jiných letech se podle Chmela přestěhují v zimě na řeky, které nezamrzají, a tam po nich zůstávají„vyholené“ revíry sportovních rybářů. Nebo odletí na zimoviště dál na jihu Evropy.
Navíc v regionu roste absolutní počet kormoránů, kteří se zde objevují. Jejich přibývání je evropským trendem, protože jde o dlouhodobě chráněný druh. Před pěti lety zaznamenali hlubočtí rybáři na svých rybnících tak třicet kormoránů. Před dvěma roky sedmdesát až osmdesát a letos už to bylo na sto padesát kusů. Nyní už jsou ti zbývající tak hladoví, že do rybníků pronikají i místy, kde rybáři schválně čeří hladinu, aby nezamrzla. Škody přitom nejsou jen na ulovených rybách. Další šupináči hynou na následky poranění a jiní stresem, když jsou při lovu kormoránem„zvednuti“ ze dna a vyrušeni z klidného zimování.
Problematice kormoránů se také věnovala konference „Kormorán velký a jeho vliv na ichthyofaunu v rybářských revírech“ organizovaná Českým rybářským svazem (ČRS), které skončila právě dnes v hotelu Primavera v Plzni.
Podle jednatele ČRS Jana Štípka je kormorán v současné době v ČR přemnožený, přičemž odhady počtů tažné populace se pohybují až k číslu 40 000 kusů. Na chovných rybnících způsobují roční škody za zhruba 80 milionů korun, jejich majitelé a správci ale mohou žádat o kompenzace za sežrané a na místě uhynulé ryby. V rybářských revírech se škody pohybují mezi 50 až 70 miliony korun za rok, ale jejich správci nedostávají nic. „Přitom na zarybnění vydává každoročně svaz z peněz členů 170 až 180 milionů korun,“ dodal Štípek.
Svaz proto požaduje vyjmutí kormorána ze seznamu kriticky ohrožených živočichů. Jak již přitom portál Naše voda informoval, nebránilo by se podle všeho takovému kroku ani ministerstvo životního prostředí. Stavy kormoránů jsou totiž regulovány například i v sousedním Německu nebo Rakousku.
Podle zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny je podle paragrafu 5b v ČR možný odlov kormoránů, který povolují kraje, případně obce s rozšířenou působností. Každý region ale k povolení odstřelů přistupuje rozdílně a řada regionů se odstřelům brání.
Zdroj: Naše voda, Deník Strakonicko
24.2.2012 17.06, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě