21.11.2018 9.08, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Kostel se zachránil před vodou. Teď ho ohrožuje zas.
Povodí Moravy plánuje zvýšení hladiny novomlýnských nádrží. Jak ale připomíná jihomoravská mutace deníku Mladá fronta DNES, to by mohlo znamenat narušení statiky sedm set let starého chrámu svatého Linharta.
Pro Tomáše Kovaříka z Horních Věstonic je ostrovní chrám, který je smutným pozůstatkem zaplavené vesnice Mušov, jedním ze symbolů jižní Moravy. S obavami sleduje plány Povodí Moravy na navýšení hladiny nádrží. Podle něj může zapříčinit fatální devastaci kostela. „Hrozí ještě ve větší míře rozplavování kostelního ostrova a dalších uměle vybudovaných ostrůvků ve Věstonické nádrži. Nepředpokládám, že bychom se v kulturní civilizované společnosti – například v nedalekém Rakousku – setkali s takovým barbarstvím vůči vlastní krajině a historickému dědictví,“ zlobí se Kovařík, předseda Hornověstonického spolku, který se zabývá ochranou krajiny a přírody na území CHKO Pálava a Věstonické nádrže. Podle něj se plány vodohospodářů s ochranou ostrovů zcela míjí. „V průběhu posledních let změnil majitele z obce Ivaň na Pasohlávky, ale stav zůstává de facto stejně smutný a zoufalý. Zdá se, že jeho osud je zpečetěn. Zvýšením hladiny novomlýnských nádrží bude jakákoliv záchrana tohoto kulturního dědictví pravděpodobně zcela marná nebo přinejmenším velmi obtížná,“ míní Tomáš Kovařík.
A obavy s ním sdílejí i památkáři. Podle ředitele brněnského Národního památkového ústavu Zdeňka Váchy ještě o záměru zvýšit hladinu oficiálně zpraveni nebyli. A tak ani neuvažovali o případných opatřeních. Třeba v podobě ochranných hrází. „Kdyby ke zvýšení hladiny skutečně došlo, otázka nějakých hrází a podobných věcí by nebyla dostatečná. Je tam vysoká hladina spodní vody, to by mohlo vést k zániku kostela nebo k nějakému zásadnímu poškození,“ míní Vácha.
Povodí Moravy chce hladinu zvednout o 35 centimetrů. Tak aby mohlo vodou dostatečně zásobit nejen řeku Dyji, ale také lužní lesy pod nádržemi a zemědělské plochy v jejich okolí. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře už podnik zadal zpracování studie, která bude předcházet navýšení hladiny. Má řešit i to, jaká opatření bude nutné udělat, aby byla zajištěna ochrana přírodní rezervace Věstonická nádrž. Ta zahrnuje i ostrov s kostelem. Zvýšení hladiny podle Chmelaře není nijak mimořádnou změnou. Hladina střední a dolní novomlýnské nádrže je momentálně na kótě 170 metrů nad mořem. „Povolena a zkolaudována přitom byla na maximální kótu zásobního prostoru 170,35 metru nad mořem. Na této kótě byly nádrže provozovány do doby, kdy došlo ke snížení hladiny pro výstavbu ostrovů (v polovině 90. let – pozn. red.). Nejedná se tedy o žádný nový stav,“ podotýká.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
21.11.2018 9.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě