12.9.2013 2.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Krab říční – invazní druh, jehož výskyt u nás by bylo dobré zmapovat
Dalším invazním druhem v České republice, které postupně představuje facebooková verze portálu Naše voda, je Krab říční (Erocheir sinensis). V ČR se údajně vyskytuje od třicátých let minulého století, ale v devadesátých letech jeho populace značně posílila.
Krunýř tohoto kraba je 5-10 cm velký, jeho typickým znakem jsou „chlupatá“ klepeta. Bývá žlutě, hnědě a někdy fialově zabarven. Jeho původním domovem je východní Asie, ale nyní po zavlečení (pravděpodobně lodní dopravou) se vyskytuje na nejrůznějších místech světa. Pobyt ve slané, ale i ve sladké vodě mu totiž vůbec nedělá žádné potíže. Samice nakladou u mořského pobřeží s brakickou vodou oplodněná vajíčka, z kterých se vylíhnou larvy, které pak migrují do sladkých vod proti jejich proudu. Dospělý krab v období páření opět směřuje do mořských vod. V Číně je tento krab výtečnou delikatesou.
V ČR ovšem vytlačuje krab říční naší původní vodní faunu, a navíc poškozuje svou činností hráze, břehy i drenážní potrubí. Zatím se tento druh kraba u nás vyskytuje málo, nálezy jsou hlášeny z Labe, okolí Mělníka ale i byl chycen i ve Vltavě v Praze.
Četné nálezy z nových a nečekaných lokalit, hlavně z oblasti Kaspického a Černého moře a jejich úmoří, naznačují, že si krab říční geografický rozměr svého evropského areálu teprve hledá. Pro dokonalejší poznání výskytu tohoto druhu na území České republiky by proto bylo velmi potřebné, aby případní nálezci zaslali svá pozorování s uvedením místa nálezu a data na střediska Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) nebo vložili do mapovacího systému na www.biolib.cz. Užitečnou součástí zprávy mohou být také fotografie a souřadnice z GPS.
Naše voda, foto Timeline
12.9.2013 2.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství