17.4.2013 17.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
Krkonošské národní parky se budou prezentovat společným logem
Český Krkonošský národní park (KRNAP) a polský Karkonoski Park Narodowy (KPN) se budou od dnešního dne prezentovat jedním společným logem. Tento mezi evropskými národními parky unikátní krok podtrhuje jednotnost celého území Krkonoš i dlouholetou spolupráci správ obou národních parků. Uvedl to dnes KRNAP.
„Krkonoše jsou jedno pohoří. Historicky jsme sice rozdělení státní hranicí, ale z hlediska ochrany přírody jsme přirozeně jedním územím. S kolegy na polské straně úzce a prakticky každodenně spolupracujeme a já osobně si toho velice vážím,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Spolupráce mezi oběma národními parky se začala prohlubovat v 90. letech. Pravdou ale je, že tak živá spolupráce jako v několika posledních letech, nikdy předtím nebyla. Nyní máme řadu společných projektů. Spolupracujeme ve vědeckém výzkumu, v ekologické výchově i v propagaci. Vytvoření společného loga KRNAP a KPN je pro mne jakýmsi završením spolupráce právě v oblasti propagace,“ uvedl ředitele Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj.
Do soutěže o grafický návrh loga KRNAP a KPN jsme přizvali pět českých a pět polských grafických studií. Jejich zadáním nebylo vytvořit úplně nové logo, ale naopak vyjít z tradice dosavadních log správ parků. Základní podmínkou byl kruhový tvar loga, mezikruží s textem Krkonošský národní park, resp. Karkonoski Park Narodowy pro polské území a označení MaB pro bilaterární biosférickou rezervaci Krkonoše/Karkonosze. Další podmínkou byl motiv Sněžky z pohledu od Úpského rašeliniště, které je společné jak pro KRNAP, tak pro KPN, jako jednotícího prvku. Poslední podmínkou bylo zakomponování motivů vzácných krkonošských druhů rostlin – hořce tolitovitého jako erbovní rostliny KRNAP a zvonku českého pro KPN.
Členy poroty byli i externí odborníci Jiří Mikeš (lektor Vysoké školy ekonomické, bývalý ředitel Asociace reklamních agentur) a ak. mal. Bohumír Gemrot (ředitel Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara). „Na výběru společného loga jsme se všichni shodli,“ komentoval zasedání hodnotící poroty ředitel Hřebačka. „Ideální je samozřejmě mít jen jeden motiv v logu, ale zde je použití zvonku i hořce zcela v pořádku, protože je symbolické. Pohoří se skládá ze dvou částí, z českého a polského parku, proto je logické i užití dvou kytek. To je ten projev spolupráce, projev přátelství,“ dodal Hřebačka.
Autory loga jsou David Škodný a Zdeněk Žitný z královéhradeckého grafického studia 2123design.
Výměna starých log za nová bude probíhat postupně, nikoliv ze dne na den. V první vlně začneme nové logo používat v elektronické komunikaci a v on-line médiích. Budou jím označeny nově vznikající tiskoviny. Změna loga například na informačních panelech v terénu proběhne až v okamžiku dožití daného kusu venkovního vybavení.
Naše voda
17.4.2013 17.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině