15.4.2012 9.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Kroměříž otevírá unikátní stoletou zámeckou vodárnu zničenou povodní
Vyčištěnou, více než století starou zámeckou vodárnu v Kroměříži budou moci od pondělí opět spatřit oči návštěvníků. Informuje o tom zpravodajský portál idnes.cz.
Unikátní technické dílo, které od začátku 20. století zásobovalo vodou zámek i centrum Kroměříže, poničila v roce 1997 povodeň. V současné době jsou ale podle portálu nánosy bahna, zatuchlý vzduch a hrozba, že všechno skončí na skládce starého železa, definitivně pryč. Už v pondělí 16. dubna se lidem vůbec poprvé otevře prostor zámecké vodárny v Kroměříži, ve kterém bylo léta zazděno kompletní zařízení z přelomu 19. a 20. století.
Příběh vodárny, kterou voda málem zničila, se začal psát před rokem 1900. V Kroměříži ji nechal postavit olomoucký arcibiskup Theodor Kohn a zásobovala nejen zámek, ale prakticky celé centrum města. „Napájela třeba i kašny v zahradách a na náměstí nebo poháněla stroje v mincovně či pivovaru,“ popsal kastelán Arcibiskupského zámku Martin Krčma.
Na svou dobu to byl mimořádně moderní systém, vodu tlačil až do 60. let minulého století. Ještě předtím (za první republiky) vedle strojovny vybudovali tělocvičnu, vodárnu ale později zazdili a pomalu se na ni zapomínalo. Připomněly ji až povodně v roce 1997. „Skoro celé zařízení bylo pod vodou a tehdy vážně hrozilo, že stroje skončí ve šrotu,“ líčí Krčma. Zařízení přežilo i díky tomu, že bylo několik desítek let v neprodyšně uzavřené místnosti. „Po povodních se to jen otevřelo, aby voda odtekla a stroje vyschly,“ doplnil kastelán.
Nyní jsou místo okna dveře, kterými se lidé dostanou přímo mezi unikátní stroje. Téměř měsíc je čistili studenti z kroměřížské Střední školy – centra odborné přípravy technické. „Odvedli výbornou práci, bylo znát, že je technika zajímá a baví,“ pochválil Krčma.
Ve strojovně bude další výstavní prostor. Zpočátku hlavně pro sochy. První, kdo místnost vyzkouší, bude výtvarník Petr Nikl, jehož výstava v pondělí zahájí sezonu. Během ní pak budou odborníci zkoumat, jestli není v místnosti taková vlhkost, že by poškodila obrazy. „Zatím se zdá, že to nebude problém,“ dodal Antoš.
Zdroj :http://zlin.idnes.cz,
ilustrační foto Naše voda –historický kloset (Muzeum pražského vodárenství)
15.4.2012 9.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace