12.10.2024 0.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Kroměříž žádá po Povodí Moravy zabezpečení menších vodních toků
Kroměříž žádá po Povodí Moravy (PMO) opatření, která by město ochránila před povodněmi způsobenými menšími vodními toky. Zatímco v minulosti vybudovaná opatření na řece Moravě při zářijové povodni zafungovala, proti zvýšené hladině Kotojedky, Zacharky, Wolfova splávku nebo Vážanského potoka město dostatečně chráněné není, uvedl starosta Tomáš Opatrný (ANO). Mluvčí PMO Jana Kučerová ČTK sdělila, že podnik je připraven s městem na protipovodňové ochraně na menších tocích spolupracovat.
Při nedávné povodni v Kroměříži škodily zejména říčky Kotojedka a Zacharka. Voda z nich zatopila několik domů, průmyslových objektů a aut v místních částech Vážany a Kotojedy, v lokalitě Altýře i na sídlišti Zachar. Největší škoda na majetku města a jeho organizací vznikla v zatopeném domově pro seniory ve Vážanech, dosáhla 21 milionů korun.
Povodňová komise podle radnice neměla aktuální informace o tom, jak rychle stoupá hladina menších vodních toků. „Chybí bohužel i taková základní věc, jako je monitoring, měření výšky hladiny a množství protékající vody, což nám při této povodni citelně scházelo zejména u Kotojedky. Museli jsme se proto spolehnout na vlastní pozorování a na informace z obcí, kterými vodní tok teče před Kroměříží,“ uvedl starosta.
Hlásnou a předpovědní povodňovou službu podle Kučerové ze zákona zajišťuje Český hydrometeorologický ústav, který provozuje rozsáhlou síť měřicích stanic na vodních tocích. „Tato síť ovšem není schopna postihnout všechny vodní toky na území České republiky. Lokální měření na menších vodních tocích pro potřebu povodňových komisí si proto zřizují a provozují obce či města,“ uvedla mluvčí.
Starosta Kroměříže tvrdí, že koryta menších toků nebyla vyčištěna od nánosů a náletových dřevin. „Povinností správce toků, tedy konkrétně Povodí Moravy, je pečovat o koryta vodních toků a udržovat je tak, aby se nestaly překážkou znemožňující plynulý odtok vody při povodni. O zabezpečení kritických míst, kde hrozí rozliv, se však z jejich strany vůbec mluvit nedá,“ uvedl Opatrný.
Koryta Kotojedky a Zacharky nejsou podle vodohospodářů dimenzovaná na extrémní povodňové průtoky, které nastaly v září. „Problémem zatopených lokalit z toku Zacharka je zejména nekapacitní propustek pod železniční tratí v Kotojedech. Bez provedení zkapacitnění tohoto propustku se situace s odtokem povodňových stavů nezlepší. Dále průtočnost toku zásadně snižují další mostní objekty v přilehlém průmyslovém areálu, které je nutné pro rychlejší odtok také zkapacitnit. Tyto a jim podobné objekty nejsou vlastnictvím Povodí Moravy,“ uvedla Kučerová. Zajištění protipovodňové ochrany je podle ní navíc primárně úkolem měst a obcí.
Od odborníků Vysokého učení technického v Brně si Kroměříž nechala zpracovat povodňový model, který stanovuje ohrožené lokality při konkrétní výšce hladiny vodních toků. Město jej podle starosty plánuje využít jako podklad pro přijetí protipovodňových opatření.
Zdroj: ČTK, foto ústí Kotojedky do Moravy: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 12.10.2024 0.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině