10.2.2021 10.20, Rubrika: PR Članky
Kronospan: recyklace dřevního odpadu
Společnost Kronospan, která už řadu let působí také v České republice, může být příkladem i pro zahraniční subjekty ve svém usilí orientovat se na co nejširší recyklaci svého stěžejního výrobního materiálu. V případě společnosti Kronospan je to dřevo.
Společnost je členem České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) a podílí se tak i touto formou na prosazování využívání odpadů jako zdrojů surovin pro další výrobu. ČAOH je profesním svazem sdružujícím největší kapacity recyklačních technologií v ČR. Níže přinášíme rozhovor ohledně činností a plánů společnosti Kronospan v dalším období. Díky jejím dlouhodobým výsledkům na poli recyklace odpadního dřeva, může hrdým mottem společnosti být sousloví „Dáváme dřevu nový život. Šetříme tak naše lesy i životní prostředí.“
Zatímco například Belgie recykluje dřevo už patnáct let a přibližně stejně dlouho platí v Německu zákaz ukládání dřevěného odpadu na skládkách, Česká republika v této oblasti zatím zaostává. Inspirovat se můžeme ve Velké Británii. Již v roce 2010 zde vyprodukovali přes 4,3 milionů tun odpadního dřeva a z tohoto množství rovných 74 % opětovně použili. Zachránili tak 11 milionů stromů.
V Česku budou platit stejné postupy pravděpodobně až v roce 2030. U nás v Kronospanu nechceme čekat tak dlouho. Začali jsme budovat výkupní sklady po celé České republice a učit firmy správně třídit dřevěný odpad a také správně odebírat recyklát ze sběrných dvorů, které provozují obce a města. Naším záměrem je trvale navyšovat využití dřevěných odpadů a tomu podřizujeme naše nové investice. Díky moderním technologiím jsme schopni zpracovávat vytříděný dřevěný odpad, jehož objem se bude s novým zákonem o odpadech rychle navyšovat.
Odkud pochází zpracovávaný recyklát? Zatím ještě jsme nuceni část recyklátu dovážet ze zahraničí. Dovozy recyklátu se však postupně snižují díky tomu, jak se zlepšuje informovanost o sběru a třídění v Česku. Pomohou nám také připravované zákony. Poplatky za ukládání využitelných odpadů se začnou radikálně navyšovat a od roku 2030 nebude možné odvézt na skládku bedny, starý nábytek či nepotřebná prkna a trámy. Vše bude muset být vytříděno.
Recyklát dovezený ze zahraničí již neskladujeme jako dříve, ale putuje přímo do výroby. Český dřevěný recyklát skladujeme pod přísným dohledem. Nechali jsme si odborníky z Vysoké školy báňské zpracovat důkladnou analýzu s cílem předejít do budoucna požárům a jiným haváriím. Výsledkům a doporučením této studie jsme přizpůsobili podmínky skladování recyklátu. Z dřevěného recyklátu vyrábíme v Kronospanu velkoplošné dřevěné desky pro výrobu nábytku i pro široké využití ve stavebnictví a dalších odvětví. Ročně tak uspoříme neuvěřitelné dva miliony tun oxidu uhličitého a zachráníme 600 tisíc stromů, které nemusí být pokáceny. V tomto trendu chceme pokračovat, protože se domníváme, že jde o jedinou možnou cestu trvale udržitelného rozvoje zpracování dřeva šetrného k životnímu prostředí.
Jak už víte, v Kronospanu využíváme ve výrobě odpadní dřevo. Jeho zpracováním v objemu 400 tisíc tun za rok uspoříme ročně až dva miliony tun skleníkových plynů CO2. Pro vaši představu je naše úspora dvou milionů tun skleníkových plynů CO2 ekvivalentem asi k 2200 obletům zeměkoule nad rovníkem, ve výšce 10000 metrů, Airbusem A319neo, který má kapacitu přibližně 300 pasažérů.
Plné znění rozsáhlého článku na: http://www.caoh.cz/odborne-clanky-a-aktuality/kronospan-recyklace-drevniho-odpadu.html?utm_source=email&utm_medium=mail&utm_campaign=newsletter, článek vyšel také v časopisu Odpadové fórum (11/2020)
Ilustrační foto Naše voda
10.2.2021 10.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, PR Članky