6.6.2018 14.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Kvalita pitné vody v Příbrami je po silných deštích stabilizovaná
Nebývale intenzivní deště, které na konci května zasáhly okolí Příbrami, výrazně zhoršily kvalitu vody ve vodních zdrojích v Brdských vodárenských nádržích Lázská, Pilská a Obecnice. Nebezpečí ale pro odběratele nehrozilo. Upozornila na to Kristina Blaszczyková, mluvčí 1. SčV.
Razantní a velice rychlé zhoršení kvality surové vody se v prvních dnech projevilo i v kvalitě vyráběné pitné vody. Zejména v oblastech zásobovaných z úpravny vody Hvězdička bylo pozorováno zvýšené množství zbytkových přírodních organických látek ve vodě doprovázené i jejím žlutým zabarvením. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o zdravotně nezávadné látky a že nebyly překročeny limity pro havarijní zásobování pitnou vodou a voda byla řádně hygienicky zabezpečována, mohli odběratelé vodu používat bez omezení“ sdělil Petr Vašek, specialista-technolog vody 1. SčV, a.s.
S několika denním zpožděním dorazila zhoršená voda z brdských nádrží Láz a Pilská i na úpravnu vody Kozičín. Situaci na úpravnách vod se podařilo vodohospodářům rychle stabilizovat úpravou režimu jejich provozu a využitím záložní úpravny vody Hatě tak, aby byla omezena potřeba odběru zhoršené surové vody z brdských vodárenských nádrží. Následně vodohospodáři provedli proplach vodovodní sítě pro rychlejší obměnu vody u spotřebitelů.
„Přestože kvalita přitékající surové vody zůstává na obou úpravnách i nadále opravdu extrémně špatná, daří se nám díky výše uvedeným opatřením zajišťovat dostatečně dobrou kvalitu dodávané pitné vody v příbramském vodovodu“ uvedl Ing. Petr Vašek. I když obsah zbytkových přírodních organických látek v dodávané vodě není ještě zcela optimální, je natolik nízký, že nepředstavuje žádné zdravotní či jiné riziko. Odběratelé tak mohou vodu z vodovodu používat bez jakýchkoliv obav o své zdraví.
„Oproti povodním v roce 2002 nebyly zaznamenány žádné zásadní škody na vodohospodářském majetku a také spotřeba technologické vody na praní pískových filtrů je zejména na úpravně vody Hvězdička výrazně nižší. Jediným negativním dopadem zhoršené kvality vstupní vody tak zůstávají zvýšené náklady na spotřebu chemických látek, případně elektrické energie na úpravu vody na úpravnách vod“ doplnil Ing. Petr Vašek
Potvrdil se tak nesporný přínos rekonstrukcí úpraven vod Kozičín a Hvězdička provedených v minulých letech. Znovu se také ukázala výhoda zdejšího vodovodního systému, že má k dispozici několik nezávislých zdrojů vody. Bez uvedených skutečností by byla situace i kvalita dodávané vody v příbramském vodovodu podstatně horší.
Kvalita dodávané vody je i nadále bedlivě sledována, a pokud by došlo k jejímu zhoršení, budou o situaci odběratelé pitné vody včas informováni.
Naše voda
6.6.2018 14.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace