8.7.2022 8.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Kvalita vody v rybnících je nadále dobrá, začínají se ale objevovat i výjimky
Kvalita vody ve většině rybníků a přírodních koupališť, jež jsou pod dohledem hygieniků, zůstává nadále dobrá. Přesto se již najdou výjimky, jako je rybník pod Hradem v Bohušově na Bruntálsku, který není kvůli sinicím vhodný ke koupání. Podobně je na tom s kvalitou vody i přírodní koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku a Lesní v Liberci. Na západě Čech nedoporučují odborníci koupání v přehradě České údolí u Plzně. Počasí ale o víkendu k vodě příliš lákat nebude. Podle předpovědi bude většinou oblačno, s přeháňkami a nejvyššími teplotami do 23 stupňů Celsia.
Na severu Čech by se milovníci vodních sportů měli vyhnout přírodnímu koupališti v Tanvaldu na Jablonecku a Lesní v Liberci. Kvalitou vody jsou obě koupaliště na čtvrtém z pěti stupňů hodnocení hygieniků. U obou jsou důvodem nadlimitní hodnoty fekálního znečištění.
Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody pravidelně v 34 nádržích a koupalištích. Na stupni tři je od počátku letní sezony Máchovo jezero u Doks na Českolipsku. Stejně jako v předchozích letech to je kvůli zvýšenému výskytu sinic. Koupání v jezeře nedoporučují hygienici dětem, alergikům, těhotným ženám a dalším zvýšeně citlivým lidem.
V sousedním Ústeckém kraji je hůře průhledná voda ve Varvažově na Ústecku a sinice či řasy se místy objevují ve Chmelaři v Úštěku na Litoměřicku. Naopak do hloubky tří metrů je průhledná voda v Nechranické přehradě na Chomutovsku. Čistá je podle měření hygieniků také voda v bývalých hnědouhelných lomech, jako je jezero Most, Milada u Ústí nad Labem či Barbora na Teplicku, kde lidé uvidí i čtyři a půl metru pod hladinu.
Hygienici v Karlovarském kraji se při kontrolách naposledy zaměřili na Chebsko. Voda je tam podle jejich zjištění bez problémů nebo jen mírně znečištěná. Ze všech koupacích míst v nejmenším českém kraji, která hygienici pravidelně sledují, zůstává nevhodným ke koupání pouze Velký rybník u Hroznětína.
Koupání nedoporučují odborníci ani v přehradě České údolí u Plzně, kterou začínají ovládat sinice. Naopak velmi dobrá kvalita vody je podle hydrobiologa Jindřicha Durase v dolní části nádrže Hracholusky.
Nadále výbornou kvalitu vody vykazuje většina středočeských přírodních koupališť. Stupněm tři, který označuje zhoršenou jakost vody nevhodnou ke koupání pro vnímavé jedince, vyhodnotili hygienici pouze koupaliště Županovice na Příbramsku. Lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, dětem či těhotným ženám doporučují, aby se po vykoupání osprchovali.
Ve východních Čechách musí lidé počítat se zhoršenou jakostí vody v přírodním koupališti v Dolcích u Trutnova. Lidé by se po koupání měli osprchovat čistou vodou. Možné fekální znečištění zjistili hygienici v oblíbeném písníku u Mělic na Přeloučsku. Koupání tam zakázané není, kvalita vody je ale na třetím z pěti stupňů.
Vodní mikroorganismy se rozmnožily v rybníku Rosnička na Svitavsku. Hygienici jej proto rovněž řadí na třetí stupeň z pěti. Koupání může u některých lidí způsobit zdravotní problémy, proto je lepší se po něm osprchovat.
Na Vysočině dál platí zákaz koupání v Sedlici na Pelhřimovsku. V této přehradě s 38 hektary plochy je voda nebezpečná pro lidské zdraví kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu.
Na Moravě by se lidé měli vyhnout rybníku pod Hradem v Bohušově na Bruntálsku. Rozmnožily se v něm totiž sinice. Na Karvinsku zase hygienici varují před koupáním v Těrlické přehradě a Vrbickém jezeře, kde nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.
Zhoršenou jakost má podle hygieniků voda v Brněnské přehradě a ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku. I přes zvýšený výskyt sinic se tam ale koupat i nadále dá.
Zdroj: ČTK
8.7.2022 8.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace